آن که به مطالعه ی کلام خداوند و سنت نبوی می پردازد ، از خلال آیات و احادیث متعددی استنباط می نماید که خداوند و رسول او همواره به زود خوابیدن و زود بیدار شدن ترغیب می نماید ، و قرآن نیز می فرماید :

وَجَعَلْنَا نَوْمَکُمْ سُبَاتًا

(و خوابتان را مایه ی آرامش و آسایشتان قرار دادیم ).

ودر جایی دیگر می فرماید :

وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ کَانَ مَشْهُودًا

(و نماز صبح را بخوانید ، بی گمان نماز صبح بازدید می گردد).

از ام المومنین عایشه روایت شده است که پیامبر فرمود :(دو رکعت نماز صبح از دنیا و هر آنچه در آن است بهتر است ).

از عبدالله بن مسعود نقل است که فرمود: پیامبر ما را از شب نشینی بعد از نماز عشا بازداشت.

اما بیداری ونشستن جهت طلب علم جایز است،پیامبر از ما خواسته است که زود بخوابیم و زود هم از خواب برخیزیم و خداوند نیز در آن جا که می فرماید:(وقرآن الفجر)در برخی تفاسیر این آیه به معنی تلاوت قرآن در نماز صبح معنی شده است.

دانشمندان اظهار می دارند که بیشترین مقدار گاز اوزون در هنگام طلوع فجر می باشد و این مقدار تا هنگام طلوع خورشید تدریجا رو به کاهش و اتمام می گراید و این گاز تاثیر بسزایی بر دستگاه عصبی داشته،و نیز سبب نشاط فکری و عضلانی می گردد و این واقعیت روشن و آشکاری است ، هر آن که بعد از طلوع خورشید در بستر خویش بماند در طول روز احساس خستگی و کمبود انرژی می نماید.

مطلب دیگر:اشعه ماورا بنفش پوست را بر ساختن ویتامین (د) وادار می نماید،و ویتامین (د)خود به ایجاد کلسیم در استخوانها کمک می نماید،بدون شک خوابیدن تا بعد از طلوع خورشید باعث پوکی استخوان می شود.

دیگر این که زود بیدار شدن مانع خواب طولانی می گردد،چون هشت ساعت خواب پیاپی رشد جسم و تعداد نبضات قلب را به کمترین حد رسانده و خون به کندی در رگ ها جریان می یابد و در این هنگام مواد چربی در دیواره ی رگ ها رسوب می نماید،وهمچنین سبب تنگی رگها می شود،پس اگر ممکن باشد که خواب در دو نوبت – قبل از نماز صبح و بعد از طلوع آفتاب- انجام گیرد.

نکته دیگر این که ، در جسم هورمونی به نام کورتیزول یافت می شود که انرژی را در جسم و مقدار قند خون را افزایش می دهد،و این ماده هنگام فجر به بالا ترین درجه خود می رسد ،وعلاوه بر اینها توان کلیه،دستگاه ها و اندام های انسان را افزایش می دهد، و مقدار آن در هنگام فجر به ۲۰درجه می رسد و سپس به ۷درجه کاهش میابد.

مطلب مذکور بیانگر این است که قرآن کریم و سنت نبوی شریف از جانب خداوند واحد می باشد.

منبع:به اختصار از کتاب شگفتیهای خداوند در بدن انسان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :