نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی .

سوره ناس آموزش می دهد تا از شر هر وسوسه ای ، به پروردگار پناه ببریم . آفات و وسوسه ها نمی توانند بر مومن غالب شوند چون مومن در وقت وسوسه ، موضع ایمان خود را حفظ می کند و در هر حال اگر دچار لغزش و گناهی شود جهت اصلاح به خود می گیرد . وسوسه از جانب شیاطین جن و انس به آدمی القا می شود تا میل او را به پلیدیها و زشتیها افزون کند و به نحوی انجام گناه و معصیت را دل او اندازند .
پروردگار سبحان از کیفیت موضع گیری ابلیس در قبال خلقت آدم برای ما نقل می فرماید تا هدف و قصد این موجود را در اغوای آدمی از یاد نبریم .( قَالَ رَبِّ بِمَآ أَغْوَیْتَنِی لَأُزَیِّنَنَّ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَلَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ ) این موجود در پی آن است که منهج الهی را در امر زندگی انسان ، تغییر دهد . گفت : چنان رفتار می کنم که انسانها امر بندگی را از یاد ببرند و داشته ها و امکانات زندگی در جهت خلاف و معصیت بکار گیرند به نحوی که هر کار ناپسندی را زیبا و هنر بدانند . لذا وقتی که قباحت و زشتی گناه از دلها برود  ارتکاب به آن  تبدیل به فرهنگ و یک رفتار معمولی می شود و کسی آن را عیب نمی داند . بنابر این ملاحظه داشته باشیم که هر کسی در زندگی دچار وسوسه می شود تا راه بندگی را کج کند . (فَوَسْوَسَ إِلَیْهِ الشَّیْطَانُ قَالَ یَآ آدَمُ هَلْ أَدُلُّکَ عَلَىٰ شَجَرَهِ الْخُلْدِ وَمُلْکٍ لَا یَبْلَىٰ ) شیطان برای اغوای آدم سیاستی بکار گرفت تا او را به نافرمانی در قبال پروردگارش تشویق نماید به نحوی که نافرمانی از خدا را یک امر کوچک و معمولی جلوه داد که در عوض این نافرمانی ، زندگی و سرمایه جاودانگی حاصل می شود .
سحر و طلسم از گناهان کبیره است که در آن ، شیاطین انس و جن به خدمت  همدیگر در می آیند تا علاقه و صله بین خانواده را نابود کنند . در عصر سلیمان ، این روش از طریق ارتباط و تعامل بین شیاطین و انسانها رونق گرفت و افرادی با به خدمت در آوردن جنیان کافر ، به ساحری پرداختند و عمده کار این افراد ، ایجاد اختلاف و جدایی بین زن و شوهر بود ( یفرقون به بین المرء و زوجه )  و برخی افراد برای رفع حاجت خود متوسل به ساحران می شدند، و خواسته های نامشروع خود را از طریق سحر و طلسم دنبال می کردند .
رسول الله فرمودند : ( من اتی عرافا فساله عن شیئ لم تقبل له صلاه اربعین لیله ) کسی که از افراد شیاد و پیشگو چیزی درخواست کند نماز چهل روز او پذیرفته نمی شود . لذا رونق و اعتبار بخشیدن به بازار چنین افرادی ، موضع توحید انسان را به خطر می اندازد و همچنین فرمودند : ( من اتی کاهنا او عرافا فصدقه فیما یقول فقد کفر بما انزل علی محمد ) کسی که پیش کاهن یا عرافی برود و سخن و برنامه او را در آگاهی از غیب و پیش گوی بپذیرد و تصدیق کند در واقع چنین شخصی به آنچه بر رسول الله نازل شده کافر گشته است . شیاطین جن به خدمت ساحر در نمی آیند مگر وقتی ساحر ، کفر خود را برای آنان علنی کند لذا دو طرف از موضع کفر به ساحری می پردازند و مراجعه به چنین افرادی ، تایید روش و اعمال ساحرانه آنان هست . باید ملاحظه داشته باشیم که این افراد به ظاهر خود را مومن نشان می دهند و چه بسا به ظاهر از قرآن و روایات سخن بگویند ولی در عمل ، روش و شیوه خاص خود را دارند .
شخص ساحر و شیاد ، ایمان و توکل را از تو می گیرند و تعادل و توازن در باور و اندیشه ایمانی را بهم می ریزند . ساحر ، ایمان و موضع توحید را به بازی می گیرد . در حقیقت ، ساحر و شیاد و …به تو می گویند کاری که پروردگارت به آن راضی نیست من برای تو راضی ام و انجامش را برایت سهل و آسان می کنم و به این رفتار تو را اغوا می کند تا باطل در نظرت مورد پسند آید . شگرد این افراد برای رونق دادن به پیشه و کار خود ، ایجاد بدبینی بین اعضای خانواده ، اقوام و دوستان است و معمولا وقتی که کسی به آنان مراجعه می کند به یک نحوی به افرادی تهمت وارد کرده و افرادی را بدخواه معرفی می کند تا مراجعه کننده را تحت تاثیر قرار دهد و به او اعتماد کند باید بدانیم که همکار ساحر در انجام برنامه پلیدش ، شیاطین جنی هستند که به اشکال مختلف برای انجام خواسته مراجعه کننده رفتار می کنند در هر حال چه برای ایجاد الفت و چه برای ایجاد تنفر نباید به این افراد مراجعه کرد چون به هیچ عنوان ، خیری حاصل نمی شود و با این رفتار ، دچار گناه کبیره خواهد شد .
خواسته های خوب را باید با روش خوب و صحیح دنبال کرد

شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

روابط عمومی مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان پارسیان

۱۳۹۸/۶/۸

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :