نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

مسلمان زاده بودن کافی نیست بلکه باید مسلمان بود . شهادتین پدر و مادر ، فرزند را مسلمان نمی کند بلکه او را مسلمان زاده می کند ایمان هر کسی تابع عمل و اخلاق اوست . همانطور که ایمان فرزند ، مسئولیت دینداری را از والدین ساقط نمی کند . فرزند نوح از ایمان و نبوت پدرش سودی نبرد و ابوجهل نیز از ایمان فرزندش بهره مند نشد .
چو کنعان را طبیعت بی هنر بود / پیمبر زادگی بر او نیفزود .
مسلمان شدن ، قدم اول است ولی مسلمان ماندن ، قدمی های بعدی ست که با استقامت بر دینداری حاصل می شود . قال تعالی: ( إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ.أُولَٰٓئِکَ أَصْحَابُ الْجَنَّهِ خَالِدِینَ فِیهَا جَزَآءً بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ. )
کسی که بر امر بندگی و حفاظت از موضع ایمان شکیبا باشد ترس و حزنی بر او غالب نمی شود چون مومن ، حکمت و علم پروردگارش را باور دارد و در جوار آموزه های الهی احساس امنیت می کند . ممکن است خیلی ها در گام و پله اول همراه باشند ولی در گامهای بعدی و در ادامه کار همراهی نکنند .
شخصی خدمت رسول الله آمد و عرض کرد یا رسول الله : در اسلام ، سخنی به من بگو تا دیگر آن را از کس دیگری نپرسم ؟ پیغمبر جواب دادند : ( قل آمنت بالله ثم استقم ) بگو ایمان آوردم به الله ، و بر ایمانت استقامت داشته باش .
استقامت بر دینداری از جلوه های زیبای بندگی ست . کسی که خدا به همراه داشته باشد یعنی بر مبنای آموزه های قرآن عمل کند ، رفتار و اخلاقش پاک می ماند .
یک لحظه بیندیشیم و فکر کنیم ، با کفر و بی دینی چه امتیاز و شرفی حاصل می شود و چه ارزشی بر داشته ها افزوده می شود ؟!! یا دینداری و ایمان ، ما را از چه ارزش و امتیازی محروم می کند ، چه ارزشی سراغ داریم که با ایمان ، حاصل نشود !! ابوبکر صدیق با رفاقت و مصاحبت با محمد ، چه امتیازی را از دست دارد و ابوجهل با دشمنی با محمد ، چه امتیاز و ارزشی را بدست آورد .
ایمان به آخرت ، حد و اندازه ها را به یاد آدمی می آورد و امید به آدمی می بخشد که مرگ ، پایان کار نیست . مومن در وقت غم و غصه ، دنیا را هیچ و پوچ نمی انگارد و چاره کار را در خودکشی و رو آوردن به مواد مخدر نمی داند ، بلکه با ایمان به خدا ، فرصتها را برای خود تبدیل به خیر و صلاح می کند .
چه بسا لباس دامادی ، کفن مومن شود . افق دید مومن تنها محدود به لحظه ها و متاع زودگذر دنیا نیست . حنظله در شب زفاف در حفاظت از دین خدا و مصاحبت با رسول الله ، احساس تکلیف کرد و در دفاع از ارزشهای ایمانی خود جان سپرد . دوره حنظله گذشت و دوره ابوجهل نیز سپری شد . در وقت وفات ، اسم همه ، میت است و لباس فقیر و غنی ، می شود کفن و به جایگاه همه ، قبر گویند ولی تفاوت در سابقه و عمل آدمی می باشد آن کسی زیرک و هوشیار بود که یاد قیامت را از یاد نبرد و قیامتی زندگی کرد .
دنبال برنامه و اموری باشیم که فرهنگ توحید و ایمانی ما را زنده کند و ارزشها را به یادمان آورد ، نه اینکه هر برنامه ای تحت هر عنوانی که دیدیم یا شنیدیم به نمایش در آوریم . مسلمان خودش را تبدیل به بازیگری نمی کند که در آن نمایش ، آداب و افکار خرافی گذشته نهفته باشد و برای توجیه کار خودش ، رنگ و لعاب دیگری به آن ببخشد . خورشید گرفتگی در عصر رسول الله با روز وفات فرزندش ، مصادف شد برخی این پدیده را به وفات فرزند رسول خدا ربط دادند ولی رسول الله ، آنان را جمع کرد و به تصحیح این فکر پرداختند چون هر حرکت و رفتاری از مومن باید مبنای صحیح شرعی داشته باشد .
لحظه ای ملاحظه کنیم ، هر ذبح حیوان و پخت غذایی که برای غیر الله باشد در باور و منهج اهل سنت و جماعت ، حرام است و از مصادیق ( ما اهل لغیر الله ) می باشد حتی اگر به نام رسول خدا و یا خلفای راشدین هم باشد باز خوردن این غذا حرام می باشد . چون توحید باید در همه رفتار ما جاری باشد .
برنامه شب یلدا از مبنای سالم توحیدی بر خوددار نیست . آموزه های الهی سر تا سر توجه به همنشینی ، همکاری و همدلی دارد ولی نه در فرصت و یا به شکلی که افکار و باورهای خرافی و ضد توحیدی ، زنده شود چون پشت هر کدام از این برنامه ها ، اعتقاد و باورهای ضد توحیدی پنهان است و برخی ممکن است از محتوا و فلسفه آن با خبر نباشند ولی به هر حال نباید به چنین برنامه هایی رسمیت داد .
تشویق و ترغیب فرزند به ارزشهای اخلاقی و آموزشی و تهیه کردن هدیه برای آنان امری پسندیده و خوب است چون رغبت و شوق برای حسن اخلاق و انگیزه برای آموزش ایجاد می کند ولی برگزاری جشن تولد و تبدیل شدن آن به فرهنگ و عادت اجتماعی ، به خیر و صلاح نیست و اینگونه برنامه ها جزو عرف و فرهنگ دینی ما نبوده است . شخصیت و کلاس کسی با برگزاری جشن تولد بالا نمی برد و لازم هست که جنبه و ظرفیت داشته باشیم و تحت تاثیر هر برنامه ای قرار نگیریم .

۹۸/۱۰/۶

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :