نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی .

قرآن ، ارزشها را در دل آدمی زنده می کند . مصاحبت و همنشینی با قرآن ، نجابت ، عزت و رحمت را در اخلاق و رفتار مومن قوت می بخشد . گر تو می خواهی مسلمان زیستن / نیست ممکن جز به قرآن زیستن . اوج احترام به قرآن،  تدبر در قرآن می باشد . در هر موقعیتی که باشی قرآن ارزشها را به یادت می آورد ( و لقد یسرنا القرآن للذکر فهل من مدکر ) به تحقیق، ما قرآن را برای به یادآوردن ؛ آسان کردیم آیا کسی خواهان به یاد آوردن ارزشها هست .
اگر دل آدمی بر پایه ی کبر و غرور رفتار نکند هر قلبی به کلام پروردگار ، مشتاق است چون کبر و خودبینی ، خشوع و تواضع را از دل آدمی می گیرد .
( لو انزلنا هذا القرآن علی جبل لرایته خاشعا متصدعا من خشیه الله و تلک الامثال نضربها الناس لعلهم یتفکرون ) کوه با آن صلابت و محکمی مشتاق و پذیرای کلام خداست چون کبر و غرور ندارد ولی قلب انسان مغرور و متکبر از این قابلیت محروم است چون خداپرستی با تکبر و خودبینی حاصل نمی شود . (یَآ أَیُّهَا الْإِنْسَانُ مَا غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیم ) ای انسان چه چیزی تو را نسبت به پروردگار کریمت مغرور ساخته است . به کدامیک از امتیازات و داشتنی های خود باید نازید کدامیک برای ما پایدار و ماندگار است وقتی احساس کردی که در قبال لطف و عنایت پروردگار ، موضع ناز و کبر به خود می گیری با این آیه ( یَآ أَیُّهَا الْإِنْسَانُ مَا غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیم) به احساس مغرورانه خود نهیب ده تا بر مرکب کبر ننازد و شرمنده ی پروردگار گردد به قول معروف : اگر مغرور شدی و در شان خود چنین و چنان فکر کردی به قبرستان گذری کن آنجا آدمهای زیادی خواهی یافت که هر کدام زمانی فکر می کردند که دنیا بدون وجود آنان نمی چرخد .
محمد علی کلای قهرمان بوکس جهان می خواست مشعل المپیک را به دست گیرد و روشن کند ولی دستهایش می لرزید سرش را نزدیک میکروفن برد و در مقابل بیش از صد هزار نفر گفت یَآ أَیُّهَا الْإِنْسَانُ مَا غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیم. ای انسان! چه چیزی تو را نسبت به پروردگار کریمت مغرور ساخته ؟ یادتان هست من قهرمان جهان بودم و کسی در مقابلم دوام نمی آورد ولی حالا نمی توانم مشعلی را نگه دارم …
در خانواده ی مسلمان ، هر برادر و خواهری لازم است که در طول هفته حداقل یک جلسه با کلاس و جلسات قرائت یا تفسیر قرآن پیوند داشته باشد باید برای کسب این ارزشها وقت گذاشت کسی که قرآن را با دل و جان بپذیرد دیگر آفات اخلاقی مانند : حسد ، هم چشمی ،غیبت و غم و غصه و…با دل و زندگی او بازی نمی کنند .

🖋عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی
۱۳۹۸/۲/۶

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :