نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

به کسی مومن گویند که به آموزه های الهی اعتماد کند و در مصاحبت با آن آموزه ها ، احساس امنیت و آرامش داشته باشد . باور داشته باشد آنچه پروردگار فرموده است به خیر و صلاح اوست چون الله نسبت به همه موجودات ، الرحمن و الرحیم است.
پیدایش شب و روز بر مبنای رحمت الهی ست تا آرامیدن و آرامش در شب و بیداری و معاش در روز حاصل شود . ( و جعلنا نومکم سباتا ، و جعلنا اللیل لباسا ، و جعلنا النهار معاشا )
عادت به بیداری در شب و خوابیدن در روز ، خلاف سنت و قانون خداست . هر جا که آدمی عادت کرده باشد که خلاف آموزه و سنت الهی در زندگی رفتار کند نتیجه و اثر نا مطلوب آن نیز دیده است . امروزه دانشمندان می گویند : روشنایی غیر طبیعی در شب ، جزو آلودگیهاست . چقدر به خاطر عادت به بیداری غیر ضروری در شب ، سلامت و عافیت آدمی را به خطر افتاده است باید ملاحظه داشته باشیم که خواب صبح جبران خواب شب نمی شود . ( هو الذی جعل لکم اللیل لتسکنوا فیه و النهار مبصرا ان فی ذلک لآیات لقوم یسمعون) اوست خداوندی که شب تار را برای آسایش شما و روز روشن را برای امر معاش مقرر فرمود که در آن نشانه هایی از قدرت خدا برای مردمی که بشنوند پدیدار است.
تلاش کنیم که ما از جمله کسانی باشیم که آیات و رحمت الهی را در آسایش شب و تلاش و معاش روز دنبال می کنند .
کارشناسان حوزه سلامت اعلام کرده اند : بدن انسان نیاز به عملیات سم زدایی و ترمیم دارد که این امر در خواب شب تحقق می یابد و همچنین سلامت جسم و روح در بیداری و تحرک روز حاصل می شود.
بعد از نماز صبح تا وقت نماز ظهر ، وقت مفید کار و آموزش است لذا در این فرصت می بینیم که نماز فرضی قرار داده نشده است تا انسان یکسره توجه به کار و آموزش با کیفیت مطلوب داشته باشد و باز بین نماز عشا تا نماز صبح ، نماز فرضی مقرر نشده است و به صورت طبیعی هوا تاریک است  تا فرصت مناسبی برای خواب و استراحت فراهم شود.
حیوانات اهلی که در محیط زندگی ما هستند به این سنت الهی به صورت غریزی پایبند می باشند.
حفظ موضع شکر به نسبت شب ، خوابیدن و آرامیدن است و به نسبت روز ، بیداری و توجه به معاش و کسب است . دعای وقت خواب : بسمک اللهم اموت و احیا ، برای این است که تو را متوجه وقت خواب کند و دعای وقت بلند شدن از خواب و آغاز بیداری در صبح : الحمد لله الذی احیانا بعد ما اماتنا و الیه النشور ، برای توجه به وظیفه و تکلیف در  وقت معاش است بنا بر این ، معاش روز  منوط به سبات و خواب در شب می باشد لذا رسول الله ، در جواب کسی که فضیلت و برتری را در بیداری و نماز در کل شب می دانست فرمودند : ولکن انا اصلی و ارقد … فمن رغب عن سنتی فلیس منی ) یعنی روش و رفتار من در شب ، خلاف رفتار شماست من در شب ، هم نماز می خوانم و هم می خوابم و همه شب را در بیداری نمی گذرانم لذا کسی که خلاف سنت و روش من رفتار کند از من نیست.
سبحان الله ، وقتی که انسان نمی تواند بخاطر نماز و راز و نیاز با پروردگار ، کل شب را به بیداری بگذراند چطور امکان دارد وقت شب را به شب نشینی و انجام کارهای غیر ضروری به بیداری سپری کند . کسی که خودش را تا پاسی از شب مشغول کند در وقت صبح نمی تواند بنده خوب خدا باشد . لذا لازم است برای وقت خود احترام قائل باشیم و در گام اول باید پدر و مادر پایبند این اصل باشند تا فرزندان تحت تاثیر اخلاق والدین ، به خوبی رفتار کنند .
وضعیت آب و هوا در فصل های مختلف بر مبنای رحمت و حکمت خداست تا تحت تاثیر آن ، سلامت و عافیت انسان حاصل شود.

🖋عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۱۳۹۸/۳/۳۱

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :