نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

انسان از حیث خلقت بر وجه احسن تقویم خلق شده است تا با دارا بودن بهترین وضعیت آفرینش ، زیباترین رفتار و اخلاق را دنبال کند .
مهربانی و محبت در موقعیت اقتدار و قدرت ، زیباست . چون پروردگار ما در موضع عظمت و قدرت ، الرحمن و الرحیم است . رحمت و عنایت او بسیار گسترده است و همه اجزای نظام آفرینش را در بر می گیرد ( و رحمتی وسعت کل شی ) جنینی که در رحم مادر به سر می برد و آن موجوداتی که غائب و دور از نظر و آگاهی ما زندگی می کنند همه آنان زیر عنایت و رحمت الهی واردند . از آموزه های قرآنی این است که همه مخلوقات را در نظام آفرینش ، همکار خود بدانیم و به همدیگر نگاه مکملانه داشته باشیم . (وَمَا مِنْ دَآبَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا طَآئِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلَّآ أُمَمٌ أَمْثَالُکُمْ ۚ …)
در کلام پاک پروردگار در کنار ذکر شخصیت هایی مانند : ابراهیم و محمد ، سخن از مورچه و زنبور می رود تا جایگاه و خاصیت هر موجودی را بیاد آوریم و برای هر موجودی ، احترام و ارزش قائل باشیم .
پروردگار ، الرحمن و الرحیم است و نبی خاتم نیز به اراده او ، رحمه للعالمین مبعوث شد تا ارزشهای دینداری را یاد آور شود . محمد ، رحمت طلبی و ظلم ستیزی را آموزش دادند . ( مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِینَ مَعَهُٓ أَشِدَّآءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَآءُ بَیْنَهُمْ ۖ…) محمد ، در برابر کسانی که برای نابودی دین خدا و تعرض به حیثیت مومنین به پا خاسته اند مقتدر و عزتمند بود و با اهل ایمان و منطق ، رحیمانه رفتار می کرد .
دینداری به ما آموزش می دهد که اهل عدل و احسان باشیم و جان ، آبرو و مال همه انسان ها را محترم شمریم و در حفظ صلح و امنیت بکوشیم . پروردگار در ارزش حفاظت از نفس هر انسانی فرمودند:  ( … وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَآ أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا ۚ) کسی که انسانی را زنده دارد مانند این است که همه انسانها را زنده داشته است . این اوج توجه به حفظ کرامت و احترام انسان است . هر انسانی صرف نظر از رنگ ، نژاد ، زبان ، باور و مذهب ، عضوی از پیکره و نظام انسانی ست لذا سلامت و امنیت هر عضو در واقع سلامت و امنیت اعضای دیگر است . بنی آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند .
کسی که در رفع نیاز دیگری بکوشد زمینه حیات و امید به زندگی را برایش فراهم می سازد .
اوج رحمت و خیر خواهی مومن در سخترین شرایط ، در دو آیه مورد توجه قرار می دهیم تا ببینیم رحمت و خیر خواهی تا چه اندازه و تا چه حدی در اخلاق مومن جاری ست .
( یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوٓا إِذَا ضَرَبْتُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَتَبَیَّنُوا وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَىٰٓ إِلَیْکُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا تَبْتَغُونَ عَرَضَ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا فَعِنْدَ اللَّهِ مَغَانِمُ کَثِیرَهٌ ۚ…) منظور از ضربتم فی سبیل الله ، در موقعیتی ست که با هجوم کسانی روبرو هستی که بخاطر دشمنی با دین و باورهایت با موجودیت تو مخالفت می کنند و در پی قتل و حذف مومنین هستند در این لحظه امکان دارد که از هر جانبی توسط آنان مورد تعرض قرار بگیری و جان و حرمت دینی تو در خطر است تحت چنین شرایطی ، قرآن از اهل ایمان می خواهد که اخلاق و خیر خواهی نسبت معاندانشان حفظ کنند و بخاطر امتیازات و ملاحظات دنیوی ، فرصت تامل و پشیمانی را از آنان نگیرند .
( وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجَارَکَ فَأَجِرْهُ حَتَّىٰ یَسْمَعَ کَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ۚ ذَٰلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا یَعْلَمُونَ) کسی که با موجودیت دین و باور تو مخالف است و توان خود را برای هجوم بر تو می گذارد اگر در معرکه نظامی از شما پناه و فرصت تامل و توجه در اندیشه و رسالت دینی خواست این فرصت را به او بدهید یعنی اگر تا چند لحظه قبل ، بر اهل ایمان زخم وارد کرده باشد با این وجود ، پناه جستن او را محترم شمارید تا در آموزه های دین ، به اراده و خواسته خودش بیندیشد سپس او را به مامن و محل اقامتش منتقل کنید تا اطمینان داشته باشید که مورد تعرض قرار نمی گیرد . این آیات به اوج اخلاق مومنین اشاره دارد کدامیک از آیین و مکتب ها ، تاب و توان و تحمل چنین اخلاقی را دارد . وقتی که اسیری از متجاوزین ایتالیا به دست مجاهدین مسلمان در لیبی افتاد . عمر مختار فرمانده مجاهدین مسلمان گفتند : ما اسیر را نمی کشیم . همرزمانش گفتند : اونها اسیران ما را می کشند . عمر مختار در جواب گفتند : اونها معلم ما نیستند . یعنی مومن ، تحت تاثیر اخلاق و رفتار ناشایست دیگران ، اخلاق خود را آلوده نمی کند و از موضع ایمان خود فاصله نمی گیرد .
در نتیجه ، مومن در هر حال ، به مودت و رحمت می اندیشد و با همه انسانها ، صرف نظر از باور و مذهب ، خوش رفتار است و تعرض به آنان را خلاف دینداری خود می داند ولی با این وجود ، آمادگی مقابله با هر نوع تعرض و گستاخی از جانب هر باور و اندیشه ای را دارد و در برابر انسانهایی که با موجودیت او مشکل دارند ایستاده و مقتدرانه رفتار می کند لذا قتال و جهاد در دفع هجوم هر ظالم و زور گویی واجب و ضروریست .

🖋شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۹۸/۸/۳

روابط عمومی مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان  پارسیان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :