نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی .

ارزش و جایگاه علم ، دانش و معرفت بر کسی پوشیده نیست آن علمی که بر عزت ، تواضع و ادب آدمی بیفزاید و تعامل خوب را با بندگان بیاموزد و نوع نگاه به زندگی را اصلاح کند . هر انسانی از خاصیت و توانی برخوردار است و اگر توان ، استعداد و علاقه خود را با پشتکاری دنبال کند می تواند سواد و معرفت خود را در تخصص ، فن و مهارت مورد نظر بالا ببرد و به زندگی شرافتمندی دست یابد .
اهل سواد و فرهنگ بودن فقط به توان نوشتن و خواندن نیست بلکه به شعور ، درک و معرفتی است که کیفت تعامل خوب و سازنده را با مردم می آموزد آن کس با فرهنگ است که با ادب باشد و بداند که کی و کجا چه قول و رفتاری داشته باشد .
انسان ، در کار و شغلی موفق است که فن و دانش آن را داشته باشد .
(هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا وَکُلُوا مِنْ رِزْقِهِ ۖ وَإِلَیْهِ النُّشُورُ)  بر اساس اراده پروردگار ، زمین از خاصیتی برخوردار است که انسان بتواند آن را بر اساس سنت الهی به اختیار در آورد و از آن بهره مند شود . فن و مهارت ، این امکان را برای آدمی فراهم می کند که از موهبت های الهی با کیفیت بهتری استفاده کند و در این حرکت ، رزق و روزی حلال برای آدمی حاصل می شود و در این سیر و حرکت ، نباید خدا را از یاد برد چون به هر مقام و موقعیتی برسیم بی نیاز از او نیستیم . در هر فن ، مهارت و تخصصی که به سر می بریم تلاش کنیم که خدا را داشته باشیم .
( (فَإِذَا قُضِیَتِ الصَّلَاهُ فَانْتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ…) نماز مانع کسب ارزشها نیست بلکه نماز ، توان آدمی را بر کسب ارزشها بالا می برد لذا پروردگار فرمودند : پس از اتمام نماز جمعه به موقعیت های خود برگردید و فضل خدا را دنبال کنید . با فن ، مهارت و دانش می توان ، بهتر فضل خدا را کسب کرد .
رسول الله فرمودند : ( ما اکل احد طعاما خیرا من ان یاکل من عمل بده ) کسی نان و غذایی بهتر از دسترنج خود نخورده است . کاری که از دست انسان کاردان و صاحب مهارت بر آید هم کیفیت بهتر دارد و هم نان حلالی را به منزل می برد .
در مدرسه قرار است که استعدادها و قابلیت های افراد شناخته شود و هر دانش آموزی بنا بر استعداد ، قابلیت و علاقه در مسیر فن و تخصص خود قرار گیرد البته ایجاد انگیزه و احترام و توجه و علوم و فنون در تحریک و شناخت استعدادهای دانش آموزان موثر است . زمانی انگیزه درس خواندن و توجه به فنون و مهارت ها در جامعه به دل می نشیند که آن جامعه سلامت خود را از حیث احترام و توجه علوم و فنون حفظ کند و افراد بنا بر تخصص و توانمندی در موقعیت و مناصب لایق خود قرار گیرند . باید کارها را به کاردان سپرد اگر کارها به کاردان سپرده نشود و نا اهلان بر مناصب تکیه زنند جنایت بزرگی در سیر نظام زندگی انجام گرفته است .
باید به کسی گفت مهندس که مهندس باشد و به کسی گفت‌پزشک که واقعا پزشک باشد و به کسی گفت استاد یا شیخ که واقعا استاد یا شیخ باشد این القاب و اوصاف را مفت و مجان به کسی ندهیم چون نتیجه و پس خیز آن‌ سخت است . سکان کشتی را نمی توان به پزشک سپرد و کار طبابت و درمان را نمی توان به ناخدای کشتی واگذار کرد بلکه هر علم ، فن و تخصصی در جایگاه خود محترم و سازنده است . در جامعه سالم ، سوال از اینکه علم بهتر است یا ثروت ، نمی شود چون اینگونه نگاه ها ، ارزشها را در تقابل همدیگر قرار می دهد و به جان همدیگر می اندازد . قبل از اینکه دنبال جواب سوالی باشیم در مرحله نخست باید صحت یا عدم صحت طرح آن سوال را بررسی کنیم . کسی که علم و ثروت را در معنای واقعی شناخته باشد چنین سوالی طرح نمی کند مثل اینکه سوال شود پدر بهتر است یا مادر ؟ یا از کودکی بپرسی ، پدرت را بیشتر دوست داری یا مادرت ؟ در این سن و سال ، معیار کودک در انتخاب بهتر یا دوست داشتنی بودن چه می تواند باشد ؟ لذا علم و ثروت از همدیگر جدا نیستند و هر دو لازم و ملزوم همدیگرند .
چقدر خوب و سازنده است که در فنون و مهارت های مختلف ، نیرو و جوانان موفق و کاردان داشته باشیم جوانانی که بنا بر توان و استعداد خود در دوره های مختلف علمی ، فنی و حرفه ای شرکت کنند . در هر شهر یا منطقه ای جای مهارت ها و فنونی خالی است که جوانان آن شهر و منطقه می توانند با گذراندن دوره آموزشی آن فنون و علوم ، آن نیاز را بر طرف کرد در کنار توجه به رشته های علوم انسانی ، علوم تجریی ، فیزیک و شیمی …توجه نیز به علوم فنی و حرفه ای داشته باشیم . تجارت ، کشاورزی ، صیادی ، میکانیکی ، آب و برق کاری ، فعالیت های کارگاهی ، گچ و سنگ کاری و …همه این تخصص ها جزو مهارت ها و علوم ارزشمند می باشند .
رسول الله فرمودند : ( ما من مسلم یغرس غرسا او یزرع زرعا فیاکل منه   طیر او انسان او بهیمه الا کان له صدقه ) هیچ مسلمانی نیست که نهالی بکارد و یا زراعتی کشت کند و پرنده ای یا انسانی یا چهار پایی از آن بخورد جز اینکه ، آن برایش صدقه به شمار می رود . در موقعیت هر شغل و تخصصی که باشی زمینه صدقه و عمل خیر برایت فراهم است . در قدیم ، در وقت برداشت محصول توجه به نیازمندان ، پرندگان و حیوانات از یاد نمی بردند و مقداری از محصول را برای نیازمندان می گذاشتند تا پس از برداشت ، خوشه چین بی نصیب نشود به قول معروف : که بیند خیر از آن خرمن که ننگ از خوشه چین دارد . وقتی که ثمر نخل را می بریدند مقداری از آن ثمر را بر نخل نگه می داشتند تا غذای پرندگان و حیوانات شود .
کلاس رفتن و شرکت در دوره های آموزشی ، خاص رشته یا علوم تجربی و انسانی نیست بلکه هر فن و مهارتی نیاز به کلاس و شرکت در دوره های آموزشی دارد .
به بطالت و سهل انگاری گذراندن لحظات زندگی ، توان و خاصیت آدمی را تباه می کند اجازه ندهیم که با لحظات جوانی و فرصت های ارزشمند زندگی ، بازی شود به توانمندی خود احترام بگذاریم .

شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۱۳۹۸/۶/۲۹

روابط عمومی مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان پارسیان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :