نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

از باورهای مومن این است که در روز جمعه ، ساعت یا لحظه ای ست که دعا و اراده خیر مومن به استجابت نزدیکتر است و لحظه این استجابت در این روز مشخص نیست تا مومن همواره دعا و نظر خیر را به خود و بندگان در همه اوقات جمعه نگه دارد . اگر ما جمعه خوبی داشته باشیم می توانیم هفته خوبی هم داشته باشیم .
هر رفتار و عملی که موجبات قرب و دلبستگی به پروردگار را از موضع صدق فراهم کند ، قربانی گویند . ( و اسجد و اقترب ) در ورای هر سجده ای موجبات نزدیکی و قرب به الله دنبال می شود . مومن در وقت سجده از همه اعتبار و امتیاز خود می گذرد تا محبت و دلبستگی به خدا را در دل بنشاند و اجازه نمی دهد که دلش پناهگاهی برای میهمانان ناخوانده شود بلکه دل را به صاحب آن می سپارد .
خانه خالی کن دلا تا منزل جانان شود / کاین هوسناکان دل و جان جای دیگر می کنند .
( ولکن الله حبب الیکم الایمان و زینه فی قلوبکم ) پروردگار برای شما ایمان دوست می دارد و آن را در دلهای شما تزیین می کند .
به هر چیزی در زندگی دل ببندیم به همان چیز آزمایش و امتحان می شویم و گاه وقتی دل کندن از آنها سخت و دشوار است . هر آنکس که دل به خدا ببندد در فراق هر متاعی از متاع دنیا ، راه را کج نمی کند و موضع ایمان را نگه می دارد .
قصه دو فرزند آدم را نباید از یاد برد این فقط قصه دو نفر نیست بلکه سخن از دو رفتار، دو جهت و دو نوع نگاه است . ( وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ ابْنَیْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِنْ أَحَدِهِمَا وَلَمْ یُتَقَبَّلْ مِنَ الْآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّکَ ۖ قَالَ إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ ) دو برادر متناسب با موقعیت و شرایط زندگی مورد آزمون قرار گرفتند آن کسی که در قربانی موضع صدق را نگه داشت قربانی وی مقبول درگه الهی افتاد ولی دیگری موضع صدق را نگه نداشت لذا از این قابلیت محروم گشت آن کسی که موضع ایمان و ادب را نسبت به الله نگه داشت نسبت به برادر خود نیز خوش رفتار بود و لطف خدا را از یاد نبرد ولی کسی که موضع ایمان و ادب را نسبت به پروردگار نگه نداشت نباید انتظار داشت که موضع ادب و احسان را نسبت به برادر و خواهر خود نگه دارد لذا فرزند آدم دست خود را به خون برادرش آلوده کرد .اگر ظرفیت داشته هایت نداشته باشی هوای نفسانی تو را با نزدیکانت هم دشمن می کند .
حکایت آن دو برادر مومن قابل توجه است که در کار و منبع در آمد شریک بودند و دستاورد و محصول کار خود را به تساوی بر همدیگر تقسیم می کردند برادری که متاهل بود این ملاحظه را داشت که برادرش مجرد است و هنوز تشکیل خانواده نداده است لذا باید به ایشان بیشتر توجه داشته باشم تا سر و سامان بگیرد بنا بر این ملاحظه ، مقداری از سهم خودش را پنهانی به سهم برادرت می افزود و در مقابل ، برادری که مجرد بود نزد خود این ملاحظه می کرد که برادرم متاهل است زن و فرزند دارد لذا هزینه زندگی او بیشتر است و باید توجه بیشتری به ایشان داشته باشم بنا بر این ، مقداری از سهم خود را در خفا و پنهانی به سهم برادرش اضافه می کرد و این حالت از جانب دو طرف ادامه داشت تا اینکه هر کدام متوجه شدند که چیزی از سهمشان کاسته نمی شود تا وقتی که که در شبی از شبها در حال انجام کار خود ، با همدیگر برخورد کردند در نتیجه هر دو برادر متوجه ارادت و احسان خود به نسبت همدیگر شدند تحت تاثیر چنین ملاحظه ای ، اشک در چشمانشان حلقه زد و همدیگر را در آغوش گرفتند . بنا بر این هر مومنی لازم است که همیشه دنبال ملاحظات خیر برای برادر و خواهر مومنش باشد .
ایمان به خدا ، تحمل درد فراق اسماعیل را برای ابراهیم آسان کرد و ابراهیم وابستگی و عشق به اسماعیل را فدای فرمانبرداری الله و حفظ موضع ایمان نمود . لذا همه ما به اسماعیل خود مورد آزمایش و ابتلا قرار می گیریم و اسماعیل هر کسی بنا بر موقعیت و شرایط او متفاوت است . قد و قامت ایمان هر انسانی در وقت ابتلا و امتحان نمایان می شود . زن و فرزند ، مال و ثروت ، پست و مقام و هر امتیازی در دنیا ، ابزار ابتلا و آزمایش آدمی هستند . ایمان ، کیفیت تعامل انسان را با داشته هایش را بر اساس آموزه های الهی تنظیم و هماهنگ می کند .
نمونه از قربانی که در عید قربان و ایام تشریق انجام می گیرد مصداقی از مصادیق تقواست (  لَنْ یَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَآؤُهَا وَلَٰکِنْ یَنَالُهُ التَّقْوَىٰ مِنْکُمْ ۚ..) پروردگار از گوشت و خون قربانی بهره مند نمی شود بلکه بهره مندی مومن از موضع تقواست .
👈در خصوص قربانی در این ایام ، لازم است به چند امر توجه شود :
_👈 حیوان قربانی به سن و سال قربانی رسیده باشد چون حیوان قربانی در سن و سال مشخص شده‌به کمال خود از حیث ارزش می رسد .
👈_ ارزش و سلامت حیوان قربانی تا لحظه ذبح یا نحر حفظ شود چون هدف از قربانی فقط توجه به گوشت آن نیست .
👈_ حد اکثر هفت خانواده می توانند در قربانی شتر یا گاو مشارکت داشته باشند گوسفند یا بز از یک خانواده کفایت می کنند .
👈اگر حیوانی در وقت ذبح ، یکی از شروط ذکر شده نداشته باشد به عنوان گوشت صدقه ذبح می شود و قربانی بر آن اطلاق نمی گردد .
البته باید توجه داشت که در تامین و خرید حیوان قربانی ، قیمت و نرخ مطابق با عرف رایج لحاظ شود تا در هر معامله ای ، استقلال اراده افراد حفظ شود و مردم به خاطر نیاز ، تن به هر مبلغی بخاطر نیاز خود ندهند تحت چنین شرایطی می توان از خرید حیوان جهت قربانی صرف نظر کرد تا چنین عادت ناپسندی تبدیل به عرف رایج نشود همچنان که در امر وضو گرفتن اگر احساس نیاز به خرید آب افتد و فروشنده ، آب را بخاطر نیاز مشتری با قیمت بالاتر از قیمت معمول بفروشد مشتری می تواند از خرید آب صرف نظر کرده و برای اقامه نماز تیمم کند .

🖋عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۹۸/۴/۲۸

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :