شوق بندگی خدا به انسان این خاصیت و توان می بخشد که هر آنچه از هنر و رفتار نیک و شایسته در خود می بیند به بندگان خدا عرضه کند و رمضان این شوق و رغبت را مضاعف می کند .
مومن به زکات و انفاق به عنوان فرصت و موقعیت ارزشمند نگاه می کند و از سر شوق و رغبت و کسب رضایت پروردگار به آن توجه دارد .
داشته های ما فقط به زور و بازوی ما حاصل نشده است نباید لطف و عنایت خدا را در حق خود از یاد ببریم . زکات جزو داشته های مومن حساب می شود . ( و ما آتیتم من زکاه تریدون وجه الله فاولئک هم المضعفون )
با خدا زندگی کردن و همنشینی با او ، معنا و لذت زکات و انفاق را به دل آدمی می نشاند . زکات از داشته های مومن نمی کاهد بلکه مومن در وقت پرداخت زکات ، شکر گزار لطف و عنایت خداست که قابلیتی به او بخشید تا در کنار اقامه نماز به ایتای زکات نیز بپردازد .
( یا ایها الذین آمنوا انفقوا من طیبات ما کسبتم و مما اخرجنا لکم من الارض …)
زکات ، به کسب و منبع درآمد تعلق می گیرد شکل و کیفیت منبع درآمد متفاوتند . کشاورز،  صیاد ، تاجر ، کارمند ، دامدار ، کاسب و…
باید محاسبه درآمد و امور مالی داشته باشیم تا با کیفیت و برنامه خوبی با اموال و سرمایه خود رفتار کنیم .
مومنی که اهل زکات و انفاق باشد او سببی از اسباب رزق و لطف الهی ست به نحوی که دست لطف و عنایت الله از آستین همت مومن به سوی بندگان دراز می شود .
کسی از بخل و حرص ، به آرامش و آسایش نرسیده است و زکات ، حب و دوستی بندگان خدا را در دل قرار می دهد .
ساماندهی و پرداخت صحیح زکات ، میزان کیفیت و تاثیر آن را افزایش می دهد .
رمضان ماه ترک عادات و اعمال ناشایست است باید در این ماه ، توان خود را برای ترک گناه و معصیت با روزه داری خالصانه بالا ببری . خیلی ها ترک عادات ناشایست را از رمضان آغاز کردند آن گناه و معصیتی که برای ترکش امروز و فردا می کردی رمضان فرصت مناسبی برای جدا شدن از آن است . اگر اراده و جزم داشته باشیم لطف و عنایت خدا ، یار و یاور ما خواهد بود .
عفو و بخشش را به عید فطر موکول نکنیم بلکه از همین لحظه همدیگر را مورد عفو و گذشت قرار دهیم تا روز عید ، جشن پاکی و سرافرازی ما باشد . اللهم انک عفو تحب العفو فاعف عنا.

عبدالعزیز دریایی

امام جمعه شهر دشتی

۱۳۹۸/۲/۲۷

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :