نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی .

ایمان ، تعهد و پیمانی دو طرفه است  بین انسان و خداست . ( ایاک نعبد و ایاک نستعین ) این حالت به نسبت مومن ، در طول شبانه روز تکرار می شود . فرم و کیفیت قرار داد بندگی از جانب الله در سوره فاتحه تنظیم شده است در ( ایاک نعبد ) ، بنده تعهد می دهد تا تنها خدا را پرستش کند و دل به او ببندد و بر مبنای خشنودی و اراده پروردگار عمل کند . در ( ایاک نستعین ) ، پروردگار وعده عون و نصرت به بنده اش می دهد تا طاعت و بندگی از جانب مومن بر مبنای همراهی و لطف الله انجام شود . لذا رسول الله ، اولین کسی بود که در عهد نبوت خویش ، این پیمان و قرار داد را با پروردگار امضا کرد و تا آخر عمر بر آن وفادار ماند . شرف و عزت رسول خدا نیز در گرو طاعت و بندگی خدا بود و اگر در اخلاق و رفتار ، خط و منش شخصی و نفسانی خود را در پیش می گرفت دیگر با مشرکین عصر خود تفاوتی نداشت بنابراین پروردگار فرمودند : (وَلَقَدْ أُوحِیَ إِلَیْکَ وَإِلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکَ لَئِنْ أَشْرَکْتَ لَیَحْبَطَنَّ عَمَلُکَ وَلَتَکُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ.بَلِ اللَّهَ فَاعْبُدْ وَکُنْ مِنَ الشَّاکِرِینَ ) پروردگار در این آیه ، رسول الله را مورد خطاب قرار می دهد که تو هم اگر دچار شرک شوی عملت تباه می شود و این توصیه به همه انبیا از جانب پروردگار انجام گرفته است لذا هر پیامبری نیاز داشته که برای حفظ موضع بندگی ، عهد و پیمان خود را با الله نگه دارد .
ابوبکر صدیق وقتی که حزن و غم مردم را در وقت فراق و وفات رسول الله را دید آنان را به یاد موضع ایمان و تعهدشان به خدا انداخت و این آیه را تلاوت کرد (  وَمَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُ ۚ أَفَإِنْ مَاتَ أَوْ قُتِلَ انْقَلَبْتُمْ عَلَىٰٓ أَعْقَابِکُمْ ۚ وَمَنْ یَنْقَلِبْ عَلَىٰ عَقِبَیْهِ فَلَنْ یَضُرَّ اللَّهَ شَیْئًا ۗ..)  اشاره به این اصل دارد که مومن تعهد و پیمان بندگی را با پروردگار بسته است و حلقه ایمان خود را به رسول یا هر شخص دیگری گره نمی زند و با وفات پیامبر یا هر شخصی از ایمان به الله بر نمی گردد . صدیق و یار غار رسول ، با وجود اینکه رسول الله را بسیار دوست می داشت خطاب به جمع حاضر فرمودند : من کان یعبد محمداً فان محمدا قد مات و من کان یعبد الله فان الله حی لا یموت . کسی که محمد را عبادت می کرد براستی که محمد از دنیا رفت و کسی که الله را عبادت می کند او زنده است و نمی میرد . اهل بیت و یاران پیامبر بر اساس منهج قرآن عمل کردند و بر وفات ایشان ماتم و عزا نگرفتند بلکه دوستی و حب رسول را در پیروی از سنت و روش ایشان دنبال کردند . خلیفه راشد رسول ( ابوبکر ) نیز پس از دو سال خلیفه بودن وفات نمود و در جوار قبر رسول آرمید . پس از ابوبکر ، یار و دوست رسول خدا به مدت ده سال زمام امور مسلمانان با نظام شورای مسلمین به عهده گرفت و در نهایت در نماز جماعت ضربه ای از پشت از جانب یک مجوسی بر ایشان وارد شد و در ماه محرم به شهادت رسید . از سیدنا عمر ، عدل و احسان ، شهامت و دینداری به یادگار ماند . به همین نحو سیدنا عثمان و سیدنا علی رضی الله عنهم زندگی را در حفظ موضع تعهد به خدا به پایان رساندند  و شهادت این بزرگواران برای امت اسلام سنگین بود ولی با این حال ، اهل بیت و یاران رسول خدا منهج و روش رسول را از یاد نبردند .
در نزد اهل سنت و جماعت ، حب و دوستی هر جوانمردی در ماتم و عزا گرفتن بعد از وفاتش تجلی پیدا نمی کند . محمد به عنوان نبی خاتم در تبعیت از قرآن در فراق هیچ یک از اهل بیت و یاران خویش به عزا ننشست بلکه فرمودند :  (ان القلب لیحزن و ان العین لتدمع و لا نقول الا ما یرضی ربنا ) قلب ناراحت می شود و چشم اشک می ریزد ولی خلاف رضایت الله سخن نمی گوییم .
برای هر مسلمان و آزاده ای شهادت امام حسین جانگداز است و ما حب و دوستی امام حسین را در توجه به خط و مشی ایشان در تبعیت از روش و سنت جدش رسول الله می دانیم سیرت و اخلاق حسین فقط منحصر به ده روز از محرم نیست بلکه تمام وجوه اخلاقی ایشان در طول زندگی این بزرگوار باید مورد توجه قرار گیرد. در دوران کودکی گاه وقتی در نماز جماعت بر دوش رسول قرار می گرفت و رسول ، سجده را طولانی می کرد امام حسین علاقه به نماز جماعت را از رسول الله به ارث برد تا حدی که در ظهر روز دهم محرم قبل از شهادتش نیز نماز جماعت را اقامه کرد . در شب دهم خطاب به یاران خویش فرمودند : کسی که حق مردم به گردن دارد در معرکه جنگ ، مرا مصاحبت و همراهی نکند لذا با رفتار خویش این درس را آموخت که شهادت در مصاحبت با حسین هم نمی تواند حق مردم را از گردن کسی پاک کند و حق الناس با هیچ روشی جز تسویه حساب یا کسب رضایت صاحب حق ، از کسی بخشیده نمی شود لذا دوستی و حب به امام حسین را باید در توجه به اخلاق و آرمان های ارزشمند ایشان دنبال کرد باید ظالم زمانه را شناخت و با ظالم سازش و همکاری نکرد و حق مردم را محترم شمرد و نماز جماعت را بر پا داشت تا مانند امام حسین ، آموزه های قرآن در اخلاق و رفتار مومن زنده شود .

🖋شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

روابط عمومی مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان پارسیان

۹۸/۶/۲۲

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :