نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

انسان هیچ وقت تنها نیست تنها فقط خداست او یکتا و بی همتاست ( قل هو الله احد . الله الحمد . لم یلد و لم یولد . و لم یکن له کفوا احد ) این خطاب متوجه هر کسی می شود که آن را قراءت می کند پروردگار مستقیم با تو سخن می گوید این آموزه برای مومن ، یک باور و اندیشه است چون چنین باور و ایمانی به پروردگار ، اخلاق و رفتار آدمی را سر و سامان می بخشد . این سوره معروف به سوره ی اخلاص است چون عمق اندیشه و بینش مومن را بر پایه ی توحید استوار می کند . هیچ چیز بر پروردگار اثر گذار نیست او الصمد ‘ است بلکه آدمی تحت تاثیر اسباب و سنت الهی قرار دارد برای بقا ، نیاز به زاد و ولد دارد تولد می شود نیاز به خوردن و نوشیدن دارد و تحت تاثیر سردی ، گرمی ، غم و شادی قرار می گیرد دوران طفولیت ، جوانی ، ضعف و پیری دارد در نهایت از دنیا می رود .
آدمی کجا و چه وقتی تنها بوده است یعنی این قد و قامتی که به خود گرفتی و این موقعیتی که برایت حاصل شده است فقط حاصل توان و هنر خودت بوده است !
به مرحله زندگی یک انسان از بدو تولد تا وفات نظری انداز . همیشه عنایت و همراهی پروردگار در سیر زندگی مشهود است و تنها او شاهد و مراقب رفتار و اخلاق ماست .
اگر توجه دل آدمی به مقام و نظارت پروردگار باشد دیگر احساس تنهایی نمی کند و در غیاب والدین ، همسر ، برادر ، خواهر و شریک ، رفتار خود را کج نمی کند چون  احساس تنهایی بر مومن غالب نمی شود .
روزه داری تمرین ارج گذاشتن به حضور پروردگار است چون هیچ ملاحظه ای نمی تواند توان روزه داری را به انسان ببخشد مگر ملاحظه حضور پروردگار . شوق و رغبت به پروردگار است که آدمی ، رفتار خود را بر مبنای اخلاص بنا می کند . ( الم تر ان الله یعلم ما فی السموات و ما فی الارض ما یکون من نجوی ثلاثه الا هو رابعهم ولا خمسه الا هو سادسهم و لا ادنی من ذلک و لا اکثر الا هو معهم این ما کانوا …)  هیچ گوشه ای از آسمانها و زمین از حیطه ی نظارت و علم پروردگار خارج نیست هر برنامه و فکری که آدمی در خلوت و شب نشینی های خود دنبال می کند پروردگار، بر آن آگاه است . هر سه نفری که با هم نجوا می کنند چهارمین آنان خداست لذا مومن هر فرصتی را در اندیشه و رفتار زیبا می گذراند .
رمضان فرصتی برای بازبینی اعمال و اخلاق است تا تفکری در سابقه ی رفتاری خود داشته باشیم و تلاش کنیم که وقت و فضای خلوت بیشتری با پروردگار برای خود فراهم سازیم .
اگر در محاسبه ی خود در موردی حق الناس به یادت آمد آن را توفیقی از جانب پروردگار بدان چون این فرصت برایت فراهم شد تا قبل از وفات ، آن را ادا کنی .
اگر مومن رفتار و تعامل خوب با درآمد و مال خود داشته باشد توفیق انفاق و پرداخت زکات پیدا می کند .

🖋عبدالعزیز دریایی  امام جمعه شهر دشتی
۱۳۹۸/۲/۲۰

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :