نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی .

رعایت پاکیزگی و نظافت جزو حوزه دینداری ماست . مسلمان ، اهل سلام و سلامتی ست ، و اندیشیدن به سلامت و تندرستی خود و دیگران را عبادت می داند ( الطهور شطر الایمان ) طهارت و پاکی لازمه ایمان و بندگی ست ، چون بندگی الله ، تحت تاثیر سلامتی و تندرستی با کیفیت بهتری به اجرا در می آید .
سلامتی و تندرستی هر انسانی تابع پاکی و سلامت هوا ، خاک و آب است بنابراین نمی توان در قبال سلامت محیط و فضای زندگی ، بی تفاوت بود ، بدن سالم تابع محیط سالم است و سلامت عقل نیز در گرو سلامت بدن خواهد بود . آلوده و تخریب کردن سه عنصر : آب ، خاک و هوا جنایتی بسی بزرگ است و از مصادیق فساد فی الارض شناخته می شود چون تحت تاثیر این آلودی ، امنیت و زندگی کریمانه از انسانها و موجودات دیگر ، سلب خواهد شد ، به حدی که رسول الله از دو موضع لعنت بر حذر می دارد (  اتَّقوا اللَّعَّانین: الذی یتخلَّى فی طریق الناس، أو ظلّهم) ، رواه مسلم کسی که راه و محل آرامش مردم را آلوده می کند ملعون است چون به نحوی سلامت جسم و روح آدمی به خطر می افتد و آدمی در وقت بیماری ، توان و حوصله زیبا عمل کردن را ندارد .
قال الله تعالی : ( فَکُلُوا مِمَّا رَزَقَکُمُ اللَّهُ حَلَالًا طَیِّبًا وَاشْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ إِیَّاهُ تَعْبُدُونَ ) بهره مندی از حلالها و پاکی ها و حفظ موضع شکر ، جزو حوزه طاعت و بندگی ست و انسان در قبال نوع و کیفیت خوردنی ها مسئول می باشد تا سلامت خود را حفظ کند . رسول الله فرمودند : (  أَنَّ اَللَّهَ طَیِّبٌ لاَ یَقْبَلُ إِلاَّ اَلطَّیِّبَ ) پروردگار پاک است و فقط پاکی ها را می پذیرد .
در نگاه مومن ، فرصت زندگی ، جوانی و سلامتی ، امانتی از جانب خداست و این دوران ، ماندگار نیست و آدمی اختیار ندارد که نسبت به آن ، بی تفاوت باشد .

🖋شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی و مدرس مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان پارسیان

٩٨/١٢/٢

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :