نکاتی از خطبه جمعه دشتی .

انسان ، قرار داد بندگی خدا را در نماز امضا می کند پس از امضای این قرار داد است که اعمال و رفتار آدمی ، صبغه و جلوه عبادت و بندگی  به خود می گیرد .
قال تعالی : ( اقیموا الصلاه و آتوا الزکاه ) نماز را به پا دارید . یعنی فرهنگ نماز خوانی و پیامهای موجود در آن را در جامعه توسعه دهید تا تصحیح ارتباط با پروردگار حاصل شود . در کنار توجه به این ارزش ، اشاره می شود به ( اتوا الزکاه ) زکات را پرداخت کنید . در پرداخت زکات ، کیفیت تعامل با بندگان بر اساس دوستی ، محبت و خیر خواهی دنبال می شود . حالا اگر از حیث مالی در وضعیت پرداخت زکات و صدقه نبودی ، نظر کریمانه و سخن امیدوار کننده از آنان دریغ مدار . (  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ
قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ.  الَّذِینَ هُمْ فِی صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ  ) وقتی که دل تحت تاثیر یاد خدا خاشع شد رفتار آدمی در زندگی و کیفیت تعامل با بندگان اصلاح می شود .
عبدالله بن مسعود می فرماید : از رسول الله پرسیدم : بهترین اعمال چیست ؟ فرمودند : ( الصلاه علی وقتها ) نماز به وقت . سپس پرسیدم : بعد از نماز چه عملی برتر است ؟ فرمودند : ( بر الوالدین ) نیکی و احسان به پدر و مادر . سپس پرسیدم بعد از آن ، چه عملی برتر است ؟ فرمودند : ( الجهاد فی سبیل الله ) جهاد در راه خدا . لذا طبق فرمایش رسول الله ، انسان مومن دو رابطه را نگه می دارد : رابطه با خدا ، که بهترین وجه آن ، در حالت نماز است و رابطه با بندگان خدا که در گام نخست سعی می کند این حسن رفتار را با والدین خود نگه دارد ولی محدود به آندو نیست . سپس با جهاد ، تلاش می کند که از این دو ارتباط حفاظت کند و ارزشها را با جان و مال نگه دارد .
آن نمازی می تواند ، آدمی را از فحشا و منکرات نهی کند که بر وجه عبادت اقامه کند نه بر وجه عادت . اگر دل بر مقصد از نماز و تاثیرات آن بر اخلاق و رفتار ، حاضر نباشد انسان فقط تظاهر به نماز خواندن می کند و فقط ادای نماز در می آورد .
نماز ، انسان را متوجه نظم در کارها و ارزش لحظه های زندگی می کند . نماز ، بهترین و زیباترین موقعیت خلوت با خداست و پروردگار ، این روش و شیوه خلوت و ارتباط با خود را پسندیده است و پسند بنده مومن آن است که خدا بپسندد . در نماز ، انسان به منبع رحمت ، فضل و لطفی وصل می شود که هر غم و اندوهی را سست و بی رمق می کند .
انسان در نماز ، به این درک و فهم می رسد که قابلیت آن را دارد که بدون واسطه با خدای خویش سخن گوید و ارتباط بر قرار سازد لذا در نماز ، جلوه غلیظ توحید نمایان می شود . خدایی که تو را قابل و لایق دانست تا خلق کند او همیشه پذیرای توست و تو را قابل می داند در هر موقعیتی که باشی با او درد دل کنی .
مومن با تکبیره الاحرام ( الله اکبر ) ارتباط با الله را آغاز می کند تا به یاد آورد و دل را حاضر کند شخصیتی که در برابرش به نماز ایستاده ، از همه آن اموری که قبل از نماز بدان مشغول بوده بزرگتر و والاتر است بلکه موفقیت در آن امور ، منوط به اراده و توفیق اوست و نماز را با سلام به اطرافیانش به پایان می رساند تا به یاد آورد که حالا نوبت دیدار مردم است و باید در ارتباط با مردم بر اساس خشنودی پروردگار عمل کند .
رسول الله فرمودند : ( قال رسول الله -صلى الله علیه وسلم-: «مَثَلُ الصَّلَوَاتِ الخَمْسِ کَمَثَلِ نَهْرٍ جَارٍ غَمْرٍ على بَابِ أَحَدِکُمْ یَغْتَسِلُ مِنْهُ کُلَّ یَوْمٍ خَمْسَ مَرَّاتٍ» مثال نمازهای پنج گانه مانند این است که نهر پر آبی مقابل درب خانه یکی از شما جریان داشته باشد و شما روزانه ، پنج مرتبه در آن غسل نمایید . پس همانطور که با پنج بار غسل کردن ، آلودگی بر بدن نمی ماند آن کس که روزانه پنج بار نماز بخواند گناهی برایش باقی نخواهد ماند . و این در موقعیتی ست که انسان ، نماز را به کیفیت مطلوبش اقامه کند و تاثیرات آن را در اخلاق ، دنبال نماید .
(وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلَاهِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا ۖ ) از جلوه های صبر مومن ، حفاظت بر نماز است . چون نماز از حظه و پشتیبانی نفسانی برخوردار نیست تا تبدیل به رفتاری غریزی و طبعی نشود .

🖋شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

روابط عمومی مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان پارسیان

۹۸/۷/۱۹

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :