نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

از رفتارهای زیبا در امر بندگی ، ادای امانت و حفظ موضع عدالت است . قال تعالی : ( إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰٓ أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ ۚ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُمْ بِهِٓ ۗ إِنَّ اللَّهَ کَانَ سَمِیعًا بَصِیرًا )  هر انسانی در هر وضعیتی از زندگی که باشد اگر از حق حمایت کند امانتی که بر گردن داشته ادا کرده و عادل است و اگر به نحوی و بنا بر ملاحظه ای از باطل حمایت کند ادای امانت نکرده و او ظالم است . اگر مدیر و یا صاحب امری ، امضای تایید و پذیرش را پای درخواست کسی بنشاند که آشنا به توان و تخصص او نباشد به حفظ امانت وفادار نبوده و خائن است . آیه مورد نظر ختم به سمیع و بصیر بودن الله می شود چون پروردگار ، سخن و رفتار ما را در قبال ادای امانت و حمایت از عدالت ، هم می شنود و هم می بیند و مومن ، زیر نظارت و مراقبت الهی ، خوب و زیبا رفتار می کند . در تقسیم کار و واگذاری هر مسئولیتی ، اگر نظر به توانایی و قابلیت نباشد جرم و جنایت است .
زن و شوهر در قبال همدیگر و در قبال فرزندان خود امانتی بر عهده دارند . تفاوت در جنسیت ، رنگ ، زبان و مذهب ، سلب مسئولیت از کسی نمی کند .
جامعه ای در نظر مردمش زیباست که در گام نخست ، رئیس و روسای آن ، کاردان باشند و به عدالت و احسان رفتار کنند . مراسم تودیع و معارفه هر صاحب امری ، معمولا آنچنان که عرف است با قرائت قرآن آغاز می شود تا صاحب هر منصب و جایگاهی را به یاد وظیفه و تکلیف خویش اندازد لذا تو باید اجازه دهی در تمام لحظات دوره مدیریت ، قرآن رفتار و فکر تو را مدیریت کند .
دوره هر مدیر و صاحب امری هر چند طولانی باشد ولی گذراست این جایگاه برای کسی ماندگار نیست ولی آثار رفتارش بر تارک سابقه و پیشانی او ماندگار است .
امام و مدیر امانتدار ، محبوب خداست و با رفتار عادلانه ، نشاط و امید را به دل مردم تحت امرش می نشاند خودش لایق به جایگاه است و نیروهای کاردان و لایق را صرف نظر از دین ، مذهب ، زبان و نژاد برای سر  و سامان دادن به امور زندگی مردم انتخاب می کند تا حفظ امانت کند . امام و پیشوای عادل در روز قیامت در وقتی که سایه ای جز سایه رحمت الهی نیست زیر سایه رحمت و امنیت پروردگار قرار می گیرد چونکه او در دنیا برای بندگان ، عامل امنیت و آرامش بود .
برای سر و سامان دادن امور جامعه ، تخصص و کاردانی افراد بکار می آید حسب و نسب کسی کارساز نیست . ( یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَآءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَىٰٓ أَنْفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ ۚ إِنْ یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا ۖ فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰٓ أَنْ تَعْدِلُوا ۚ…)
ایمان آدمی بسته به این است که چقدر بتواند عدالت را در تعامل با مردم نگه دارد .
انتظار به حق جوانان و مردم ما این است که حداقل ، مسئولین محترم استانی و شهرستانی در بخش صدور مجوزات  ، واگذاری موقعیت ها و استخدام نیرو ، ظرفیت و قابلیت های نیروهای بومی را مورد ملاحظه قرار بدهند .

🖋شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۹۸/۸/۱۷

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :