نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

توفیق حیات در ماه شعبان داریم چنان رفتار کنیم که آمادگی برای رمضان حاصل شود و ملاحظه داشته باشیم که ایام شعبان نیز همانند ماههای دیگر جزو فرصت های بندگی می باشد .
در هفته های اخیر شاهد سیلاب در برخی استانهای کشور بودیم و هموطنان گرامی ما تحت تاثیر این سیلاب در شرایط مناسبی به سر نمی برند و همدردی با این بزرگواران اقتضا می کند که با کمک های نقدی و غیر نقدی به کمک آنان بشتابیم .
صله رحم و دوستی بین اهل ایمان ، در قیامت هم ماندگار است و خشنودی و خرسندی پروردگار از خانواده و جمع مومن در دنیا به حدی ست که در قیامت هم خواهان استمرار و بقای چنین تعامل و ارتباطی می باشد . پروردگار ، ذریه و اهل خانواده مومن را در قیامت به هم ملحق می کند . ( و الذین آمنوا و اتبعتهم ذریتهم بایمان الحقنا بهم ذریتهم ..)
پدر یا مادری ممکن است در دنیا شاهد وفات فرزند مومن خود باشند و این فرزند زودتر از والدین خود از دنیا برود یا اینکه ممکن است شخصی شاهد وفات برادر یا خواهر و یا دوست خود باشد و در هر حال ، درد فراق به دل بازماندگان بنشیند . باید به یاد آورد که رسول الله نیز چنین مصیبت و درد فراقی را در حیات و زندگی خود تجربه کردند . با این وجود از باورهای اصیل اهل ایمان این است که روزی فرزند یا اعضای خانواده ی مومن خود را به آغوش می گیرند و دوباره دیدار تازه می شود و از خاطرات دنیا با همدیگر سخن می گویند اما این بار دیداری در بهشت الهی که در جوار رضایت پروردگار حاصل می شود . خوب سخن می گویند و خوب می شنوند و در اوج محبت و دوستی در بهترین موقعیت زندگی می کنند زیرا پروردگار در لطف و رحمت بخیل نیست بلکه آدمی ناسپاسی می کند . بنا بر این مومن در همه حال ، حسن ظن و گمان نیکو را به الله نگه می دارد . رسول الله فرمودند : ( لا یموتن احدکم حتی یحسن الظن بالله عز و جل ) هیچ کدام از شما نمیرد مگر اینکه گمان خوب به پروردگار داشته باشد زیرا محبت خدا از محبت مادر هم بیشتر است و پذیرای توبه و پاکی بندگان در همه احوال می باشد . بدین سبب وقتی که مومن با وفات یکی از عزیزان خود مواجه می شود برای میت و همچنین برای خود دعا می کند . خلاصه و بخشی از این دعا ، در نماز جنازه مشهود می باشد به نحوی که برای میت از پروردگار ، رحمت و آمرزش طلب می کند و برای خود و بازماندگان این را طلب می نماید( اللهم لا تحرمنا اجره و لا تفتنا بعده و اغفر لنا و له ) پروردگارا ما را پس از این مصیبت و وفات ، دچار فتنه مگردان . از پروردگار طلب می کنیم که با صبر و بردباری ، توفیق حسن رفتار پس از وفات عزیزانمان را به ما عنایت فرماید . ممکن است آدمی پس از وفات عزیزانش ، این وسوسه به او دست دهد که چرا فرزندم یا برادر خواهرم زودتر از من از دنیا برود چرا در دنیا کامیاب نشد و چرا من شاهد مرگ عزیزانم باشم در نتیجه قطع امید از زندگی کند و همیشه در غم ، غصه و عزا به سر ببرد . هر برادر و خواهری باید بداند که چنین رفتاری ، سازگار با باور و اخلاق مومنانه نیست در این موقعیت باید ارزشهای ایمانی در دلها جان بگیرد و مومن تحت چنین شرایطی ، رفتار خود را همسو با موضع ایمان می سازد و به یاد آن روزی می افتد که دوباره ، عزیزان و اموات مومن خود را همنشین خود می بیند چون در نگاه اهل ایمان ، آن روز دور نیست و تلاش می کند فرصت های باقی زندگی را در رفتار مومنانه و شرافتمندانه پشت سر گذارد . مومن هر مصیبتی را با موضع گیری و رفتار مناسب تبدیل به فرصت خیر می نماید لذا اگر مشتاق ملاقات و همنشینی با دوستان و خانواده مومن خویش با بهترین وضعیت در قیامت هستی بر حفظ موضع ایمان ، ثابت قدم باش . پروردگار چنین رفتار زیبایی در امر بندگی را مشمول صلوات و رحمت خود می سازد . فرشتگان نیز از پروردگار برای اهل ایمان ، آمرزش و غفران طلب می کنند وقتی که فرشتگان چنین نگاه و اراده ای به توبه کنندگان دارند چرا ما چنین نگاهی به همدیگر نداشته باشیم . ( الذین یحملون العرش و من حوله یسبحون بحمد ربهم و یومنون به و یستغفرون للذین آمنوا ربنا وسعت کل شی رحمه و علما فاغفر للذین تابوا و اتبعوا سبیلک و قهم عذاب الجحیم . ربنا و ادخلهم جنات عدن التی وعدتهم و من صلح من آباء هم و ازواجهم و ذریاتهم انک انت العزیز الحکیم ) چون انسان با حفظ موضع ایمان ، بر لطف و حسن رفتار خویش می افزاید .

🖋 امام جمعه دشتی   عبدالعزیز دریایی

۹۸/۱/۲۳

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :