نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

نماز جمعه از جایگاه و فضیلت والای برخوردار است بدین سبب ، سوره خاصی در قرآن به خود اختصاص داده است .
(یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوٓا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاهِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ۚ ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ) خطاب به کسانی است که به آموزه های الهی باور و ایمان دارند و آن را سبب صلاح و خیر خود می دانند . پس پروردگار ، از موضع رحمت و فضل خود ، حضور و شرکت در جمع مومنین در نماز جمعه را برای اهل ایمان توصیه می فرماید . در جمعی که همه محبوب خدایند . قد و قواره ، جنسیت و رنگ و زبان از شان و منزلت کسی نمی کاهد . در این جمع به یاد می آوریم به هم نزدیک باشیم و با کمک و همکاری یکدیگر از ارزشهای ایمانی خود حمایت کنیم و آنچرا که برای خود می پسندیم برای دیگری هم بپسندیم . وقتی که همدلی و محبت بین مردم جامعه قوت گیرد رغبت و شوق بیشتری بین مردم برای رفع نیازهای جامعه ایجاد می شود . ارزش روز جمعه به حدی ست که رسول الله فرمودند : خیر یوم طلعت فیه الشمس یوم الجمعه …) بهترین روزی که خورشید در آن می تابد روز جمعه است . لذا مومن می تواند از ظرفیت و موقعیت این روز بهره ببرد .
در هر جایگاه و موقعیتی که باشیم ارزش و جایگاه نماز جمعه را حفظ کنیم و برنامه هفتگی و روزانه خود را چنان تنظیم کنیم که تداخلی با حضور به موقع در نماز جمعه نداشته باشد .
آیا اولین بار حضور خود را در نماز جمعه به یاد می آوریم‌ ؟ همراه چه کسی در نماز جمعه شرکت کردیم‌ ؟ خیلی ها ممکن است خاطراتی در این خصوص داشته باشند . وقتی نگاه می کنیم سالها گذشته و جوانان آن زمان ، پیران این زمانند . نقش پدر و مادر در تشویق فرزند برای شرکت در نماز جمعه قابل انکار نیست . دانش آموز اگر آموزگار و معلم خود را در نماز جمعه مشاهده کند شوق او برای حضور در نماز جمعه مضاعف می شود چون امت اسلامی از حضور در نماز جمعه ، اهداف و مقاصدی را دنبال می کند که به عزت ، اعتبار و اقتدار دین خدا می انجامد .
حد الامکان سعی کنیم که از منزل خود با طهارت و وضو به طرف مسجد جامع حرکت کنیم و فرزند خود را هم به همراه داشته باشیم در راه رفتن به مسجد ، رفتار شایسته خود را حفظ کنیم چون در هر حال ، با نیت و انگیزه ای که به خود گرفته ایم در حال عبادت و بندگی بسر می بریم . باید ملاحظه داشته باشیم که کیفیت رانندگی و موقعیت پارک و توقف وسایل نقلیه ، وصل رفتار ماست و در قبال آن مسئولیم چون قرار است در بدو ورود به مسجد ، قدم راست را مقدم بداریم و گشایش درهای رحمت را از الله طلب کنیم ( اللهم افتح لی ابواب رحمتک ) زیباست که طلب رحمت از پروردگار ، با رفتار خوب و سنجیده ما همراه باشد . سعی کنیم از فرصت حضور در مسجد تا قبل از آغاز خطبه بهره بریم و در کسب فضیلت قراءت قرآن ، نماز سنت ، ذکر ، تسبیح و تفکر بکوشیم . در وقت آغاز خطبه تا پایان آن ، موضع استماع  را با سکوت خود و گوش فرا دادن به ذکر الله نگه داریم بدین دلیل است که باید خطیب ، با آمادگی حاضر شود و در خطبه جانب توجه به نصوص قرآن و مفاهیم و دلالات آن مطابق با نیاز جامعه نگه دارد .
در وقت اقامه نماز ملاحظه داشته باشیم تکبیره الاحرام را همراه با امام از دست ندهیم و توجه به کیفیت صفوف نیز داشته باشیم . پس از اتمام نماز ، حد الامکان سعی کنیم که خود را از فضیلت نماز سنت محروم نکنیم و با محبت و مهربانی نسبت به جمع مومنین به موقعیت قبلی خود برگردیم .

🖋شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه  شهر دشتی

روابط عمومی مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان پارسیان

۹۸/۷/۱۲

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :