نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

از ارکان دین اسلام ، حج بیت الله الحرام است . ( و لله علی الناس حج البیت من استطاع الیه سبیلا …) مومن در ادای هر شعیره ای از شعائر الهی ، خیر و صلاح خود را با ایمان به الله دنبال می کند . ( ذلک و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب . لکم فیها منافع …) با ادای مناسک حج ، توان مومن در خیر خواهی و اصلاح به نسبت بندگان تحت مراقبت الهی مضاعف می شود . در وقت احرام ، هر سمت و جایگاهی داشته باشی و از هر حسب و نسبی برخوردار باشی آن را در میقات رها می کنی و مومن ، امتیازات و تعلقات دنیا را به حرم نمی برد . در این فرصت ، تمرین برادری و برابری با بندگان می کند و برای مومن پاکی دل حاصل می گردد   و هر کسی با اخلاق و رفتار خود شناخته می شود نه به نشانه و امتیازات کاری و یا تحصیلی .
هفت بار طواف ، یعنی بی نهایت گشتن به محوریت خدا و بر اساس رضایت او عمل کردن است و مراقبت بر محور توحید تا قد و قامت توحید در رفتار و اخلاق ، بر افراشته شود و حاجی ، رعایت این اصل را پس از احرام ، لبیک گویان در برابر پروردگار و در جوار کعبه تعهد کرده است .
سعی بین صفا و مروه یاد آور جهد و تلاش مومنانه هاجر برای سر پا نگهداشتن و سیراب کردن اسماعیل است لذا این اصل به ما آموزش می دهد که برای حفظ موضع ایمان و کسب ارزشها ، اهل تلاش و همت باشیم مبادا ایمان ما تابع یک موقعیت خاصی از زندگی باشد و با تغییر آن موقعیت ، ایمان ما هم از دست برود بلکه ایمان و شرافت مومن بسته یا منوط به ملاحظه یا موقعیت خاصی نیست . او در همه احوال ، مومنانه رفتار می کند و تحت هر گونه شرایطی جانب ایمان را نگه می دارد . ابراهیم به امر الهی ، خانواده خود را در صحرای حجاز قرار داد و این خانواده در موقعیت دیگری از زندگی قرار گرفتند با این حال هاجر مادر اسماعیل در شرایط سختی ، به وظیفه خود توجه داشت و این سختی ها را به رخ ابراهیم نکشید و پروردگار را از یاد نبرد و تحث تاثیر تشنگی فرزند خود اسماعیل ، راه و جهت خود را کج نکرد و به سعی بین صفا و مروه پرداخت .
اگر تحت چنین موقعیتی از زندگی قرار بگیریم رفتار و کردار ما چگونه خواهد بود چون احوال هیچ انسانی در زندگی ، ثابت و یکنواخت نیست و موقعیت هر انسانی دچار تغییر و تحول خواهد شد ولی باید دید که با تغییر احوال ، ایمان و رفتار ما چه حالتی به خود می گیرد . یک شخص یا جوانی که تا به حال محیط زندگی و موقعیت آموزش و کسب او  ، محدود به شهر یا منطقه خودش بوده اما حالا در ادامه تحصیل و یا توسعه کارش وارد محیط ، منطقه و یا کشور دیگری می شود در این محیط و مکان با همکاران و افراد متفاوت با افکار و اخلاق مختلف آشنا و همکلاسی می شود باید مشاهده کرد که تغییر موقعیت و مکان زندگی از حیث : شغل ، تحصیل و غیره و دور شدن از چشم خانواده و همشهریان چه اثری بر موضع ایمان و ارزشهای او خواهد داشت . ممکن است در موقعیتی قرار بگیری که تو را بر سفره و یا کاری حرام ، دعوت کنند به نحوی که ایمان و شرافت به خطر افتد . انسانهای هوسباز با کلام و سخنان نیش دار سعی می کنند که توان و همت تو را در حفاظت از موضع ایمان ، سست و ضعیف کنند تا در نهایت تو را به میدان گناه و معصیت داخل کنند و همنوع و شریکی برای ارضای خواهش های نفسانی خود بیابند اولین گام برای پیوستن به چنین افرادی بی حیایست. ممکن است به ما بگویند : تو دیگر به سن و سالی رسیدی که خودت باید برای خود تصمیم بگیری ، هنوز از پدر و مادرت می ترسی ، تو فرد اجتماعی و امروزی نیستی و از فکر قدیمی بر خورداری و کلاست خیلی پایین است و … در این موقعیت ، اگر از پروردگار خود حیا نداشته باشیم تحت تاثیر چنین گفتار و رفتاری چه بسا خود را آلوده به گناه و معصیت کنیم. باید از یاد نبریم که هر مکان و فرصتی از زندگی ، میدان امتحان و آزمایش ماست همانطور که صحرای حجاز ، تبدیل به میدان سنجش همت خانواده ابراهیم شد . یوسف در دو موقعیت متفاوت ( قصر و زندان ) شرافتمندانه رفتار کرد .
اقبال لاهوری از شخصیت های برجسته مسلمان معاصر می گوید : وقتی که برای ادامه تحصیل به اروپا رفتم خیلی از همکلاسی هایم پس از اینکه متوجه شدند من مسلمانم تلاش کردند در دعوتی هایی که برایم ترتیب می دادند روی فکر و اندیشه اسلامی من کار کنند ولی من در عوض ، موضع ایمانم را حفظ کردم و توانستم آنان را تحت تاثیر اندیشه و اخلاق دینی خودم قرار بدهم .
طلسم عصر حاضر را شکستم / ربودم دانه و دامش گسستم / خدا داند که مانند ابراهیم/ به نار او چو بی پروا نشستم .
جوان مومن وقتی که در این موقعیت قرار می گیرد هدف و مقصد اصلی که کسب مهارت ، دانش و ارزشهاست از یاد نمی برد و تحت تاثیر افکار و اخلاق ناشایست قرار نمی گیرد و در همه احوال ، ایمان و صداقت خود را حفظ می کند .
از پروردگار سبحان ، توفیق حفظ ایمان در همه احوال زندگی خواهانیم .

عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی
۱۳۹۸/۵/۱۱

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :