نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

یکی از آداب و افکار جاهلی که موضع توحید و ایمان را به بازی می گیرد ، نحس و شوم دانستن برخی انسانها و یا روزهایی در طول سال است . این فکر و باور ، زشت و ناپسند می باشد . هیچ زمان و روز نحسی برای سفر رفتن ، عروسی کردن ، غذا پختن و غیره نداریم .‌ هیچ انسان و یا مخلوقی نمی تواند نحس و بدیمن باشد . قائل شدن به نحسی و شومی برخی ایام و یا برخی انسانها ، امر ضد دینی ست و آدمی را دچار وسوسه و پریشانی می کند . در حالی که بدحالی و نحسی در زمان و مکان نیست بلکه در اعمال زشت و ناپسند خود انسان است وقتی که آدمی وظیفه شناس نباشد نتیجه کارش ، پریشانی و سرگردانی ست لذا تا به حال ، کسی از وظیفه شناسی و طاعت پروردگار دچار پشیمانی و پریشانی نشده است ولی در عوض ، با یک دروغ ، دروغها درست می شوند وقتی که آلودگیها جای پاکی ها را گرفتند انسانها با انواع بیماری ها و امراض مواجه می شوند لذا این فسادها و پریشانی ها زاییده افکار و رفتار آدمی ست .
ممکن است آدمی در شرائط ناخوشی ، رابطه خرافی و غیر منطقی با علت آن برقرار کند مانند اینکه فکر کند از وقتی که فلان فرزندم متولد شده و یا از وقتی که ازدواج کردم کار دلخواهم نمی یابم و یا دست به هر کاری که می زنم در آن کار سودی برایم حاصل نمی شود و تصور کند که به خاطر نحوست و شومی آنان هست که در کارش موفق نیست و در نتیجه برای رفع آن دست به کاری زند که شرک آلود باشد این افکار ، ایمان آدمی را غارت می کنند . تحت تاثیر افکار خرافی ، اگر فرزندی بیمار می شد ، برادر و یا خواهر او را که سالم بود به خیال خود ، نحس می دانستند در نتیجه ، فرزند سالم را داغ می کردند تا فرزند بیمار ، درمان شود . همچنین اگر پرنده ای در جهت و با کیفیت خاص مورد نظر می پرید آن روز را نحس و شوم می پنداشتند و به کار خود نمی پرداختند .
هر فرصتی که آدمی در طاعت و وظیفه شناسی بگذراند آن فرصت برایش پر خیر و مبارک است . دو نفر در یک موقعیت ممکن است در دو وضعیت متفاوت قرار گیرند یکی به نماز ایستاده باشد و دیگری به مشروب و مخدرات نشسته باشد بنابراین دو نفر در این زمان ، زندگی را با دو رفتار متفاوت می گذرانند . مانند اینکه دو جوان ، جشن عروسی خود را در یک زمان ، با دو کیفیت بر گزار می کنند یکی از آن دو ، جشن عروسی را سالم برگزار می کند و در آن دچار فساد و اسراف نمی شود ولی دیگری در همان زمان ، جشن عروسی خود را با بی آبروی و با اسراف ، فساد و هوسرانی می گذراند لذا عروسی جوان اولی تحت تاثیر رفتارش ، پر خیر و مبارک بود ولی عروسی جوان دومی بخاطر رفتار و اخلاقش ، نحس و بدحال بود .
قوم عاد تحت تاثیر رفتار متکبرانه و ظالمانه خود ، روز نحسی را برای خود رقم زدند . پروردگار فرمودند : ( إِنَّآ أَرْسَلْنَا عَلَیْهِمْ رِیحًا صَرْصَرًا فِی یَوْمِ نَحْسٍ مُسْتَمِرٍّ )
روز هلاکت قوم عاد به نسبت این قوم ، نحس بود .
پروردگار فرمودند : ( لِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۚ یَخْلُقُ مَا یَشَآءُ ۚ یَهَبُ لِمَنْ یَشَآءُ إِنَاثًا وَیَهَبُ لِمَنْ یَشَآءُ الذُّکُورَ
أَوْ یُزَوِّجُهُمْ ذُکْرَانًا وَإِنَاثًا ۖ وَیَجْعَلُ مَنْ یَشَآءُ عَقِیمًا ۚ إِنَّهُ عَلِیمٌ قَدِیرٌ ) مالکیت و حاکمیت آسمانها و زمین از آن خداست . هر چه بخواهد می آفریند . به هر کس که بخواهد دخترانی می بخشد و به هر کس که بخواهد پسرانی عطا می کند . و یا اینکه هم پسران می دهد و هم دختران . و خدا هر که را بخواهد نازا می کند . او بس آگاه و تواناست .
پسر و دختر هر دو هدیه الهی هستند لذا پسر و دختر بودن فرزند را به او واگذار کنیم .
در کنار توجه به اخلاق و پرورش فرزند ، تلاش کنیم نام نیکو را برای فرزند در نظر بگیریم . مسلمان در قبال کیفیت اسم فرزند خود بی تفاوت نیست بلکه اسمی که برازنده عرف و فرهنگ دینی خود باشد برای فرزند خویش برمی گزیند تا علاوه بر معنا و محتوای خوب ، فرهنگی را زنده کند .
یکی ممکن است تحت تاثیر خواننده ، بازیگر ، بازیکن و یا رقاصی قرار گیرد و نام آنان را صرف نظر از معنا و فرهنگ دینی بر فرزند خود بگذارد . *دنبال اسامی کمیاب و عجیب و غریب گشتن ، هنر و فضیلت نیست . با این همه اسامی زیبا و نیکو ، زیبنده مسلمان نیست که برای انتخاب اسم فرزندش ، در سرگردانی و پریشانی قرار گیرد . بعضی وقتها برای رعایت خواسته و ملاحظه دیگران ، حاضر می شویم هر اسمی را بر فرزند خود بگذاریم . نباید از یاد برد که این طفل ، همیشه در سن و سال طفولیت و کودکی نمی ماند باید اسمی باشد که در دوران جوانی و بزرگسالی هم برازنده او باشد . اسم های خوب همانند اخلاق و رفتار خوبند همیشه تازه و پر محتوا هستند و هیچ وقت کهنه و بی ارزش نمی شوند . مومن باید جنبه داشته باشد و تحت تاثیر هر تبلیغ و رفتاری قرار نگیرد .
اسامی خوب همانند : آنچه که دلالت بر بندگی خدا داشته باشد مانند : عبدالله ، عبدالرحمن ، *عبدالواحد ، عبدالکریم و…
همچنین اسامی انبیا همانند : نوح ابراهیم ، اسماعیل ، اسحاق ، یوسف ، محمد و ….
اسامی ازواج ، فرزندان ، اصحاب و یاران رسول الله .
و همچنین اسامی معنا دار و پر محتوای دیگری که خانواده مسلمان می تواند آن را برای دختر و پسر خود انتخاب نماید .

۹۸/۱۱/۱۱

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :