نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی .

خوش قولی و خوش حسابی از نشانه های ایمان و از اسباب آرامش و اطمینان خاطر بندگان خداست . لذا انسان با وفا و خوش حساب ، محبوب خداست . (  یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوٓا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ ۚ.) وفای به عهد ، رفتار آدمی را شیرین و زیبا می کند و اعتماد بین مردم را افزایش می دهد . در نتیجه ، مردم با اطمینان خاطر ، داشته های خود را در اختیار همدیگر قرار می دهند چون ترسی از ضایع شدن مال و حق خود از جانب دیگری ندارند . تحت تاثیر بد قولی و بد حسابی ، حق الناس ضایع می شود . (  یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَأْکُلُوٓا أَمْوَالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْبَاطِلِ إِلَّآ أَنْ تَکُونَ تِجَارَهً عَنْ تَرَاضٍ مِنْکُمْ ۚ.)  برای صحت داد و ستد و تعامل با اموال و حقوق مردم ، لازم است روش صحیح آن همراه با رضایت طرفین لحاظ شود در غیر این صورت آدمی دچار خوردن و اکل اموال مردم می شود و این رفتار ، زمینه بد بینی و نزاع بین بندگان فراهم می کند .
هر انسانی ممکن است در یک موقعیت در جایگاه فروشنده و در موقعیت دیگر در جایگاه مشتری یا خریدار باشد . در هر حال لازم می آید که آداب آن را نگه داریم تا دچار تعرض به حق الناس نشویم . از نیاز یا غفلت کسی سو استفاده کردن زرنگی نیست بلکه زرنگی در نگه داشتن جانب ایمان است .
گرانفروشی و فروش جنس معیوب به مردم ، از مصادیق خوردن مال مردم است . رسول الله ، فروشنده ای را دیدند که گندم های خیس را زیر گندم های خشک قرار داده بود لذا فرمودند : چرا گندم های تر و خشک را از هم جدا نکردی تا مردم آن را ببینند پس ( من غش فلیس منا ) کسی که در معامله بفریبد از ما نیست ) بنا بر این مومن در همه احوال ، جانب حق مردم را نگه می دارد و نسبت به حق دیگری بی تفاوت نیست . پروردگار فرمودند : ( ویل للمطففین ) وای بر سبک فروشان . از نمونه های رفتاری مطففین این است که وقتی طرف معامله با مردم قرار می گیرند دنبال ستاندن کامل حق خود هستند ولی وقتی که نوبت به حق مردم می رسد موضع عدل و انصاف را نگه نمی دارند و حق الناس را به کمال ادا نمی کنند . ( الا یظن اولئک انهم مبعوثون.  لیوم عظیم . یوم یقوم الناس لرب العالمین . ) اگر در این موقعیت ، یاد قیامت در دل زنده باشد مومن خود را به این رفتار ناپسند آلوده نمی کند . با چنین روش و وزنی که اموال مردم را محاسبه می کند چرا محاسبه رفتار و عمل خود را در قیامت به یاد نیاورد .
خلف وعده و بد قولی از علامات نفاق است به نحوی که جنایت بزرگی در حق جامعه محسوب می شود . امنیت و سلامت جامعه را به خطر می اندازد . چقدر افرادی که تحت تاثیر بد حسابی دیگران ، موقعیت شغلی و منبع در آمد خود را از دست داده اند .
مراعات حال مردم کردن و فرصت دادن به نیازمند و ضمانت برای افراد خوش قول ، مطلوب و پسندیده است به شرطی که طرف مقابل ، قابلیت آن را داشته باشد . با بد قولی و بد حسابی ، مالکیتی برای انسان حاصل نمی شود  اگر او به خاطر سهل انگاری و بدون عذر ، حق و طلب مردم را پرداخت نکند ظالم است و ظالم نیز محترم نیست . حق طلبکار را ادا نکردن ، مصداقی از خوردن  اموال مردم است . رسول الله فرمودند : ( مطل الغنی ظلم ) همچنین فرمودند : ( لی الواجد یحل عرضه و عقوبته ) بد حساب بودن کسی که توانایی پرداخت بدهکاری خود دارد ظلم است با این رفتار ، ریختن آبرو و عقوبتش را برای طلبکار ، حلال و جایز می کند . یک نظری به مسکنی که در آن زندگی می کنیم بیندازیم از زمین مسکن گرفته تا مصالح و ابزاری که در ساخت آن بکار رفته ، آیا بابت تهیه آن ، بدهکار کسی نیستیم اگر بدهکاریم هر چه زودتر آن را تسویه کنیم . چه بسا انسانی که پرداخت حق طلبکار را جدی نگیرد و روز به روز بر امکانات و وسایل خانه بیفزاید و در هر بار مدل ماشین و اشیای منزل را تغییر دهد ولی وقتی که نوبت پرداخت بدهکاری می شود آن را به امروز فردا می اندازد . باید ملاحظه داشته باشیم که انسان، با تاخیر پرداخت حق مردم و سهل انگاری در قبال آن به حسن عاقبت نمی رسد .
چقدر انسان باید از جوانمردی فاصله گرفته باشد که پس از بر طرف شدن حاجت و نیازش دیگر ، ضامن و طلبکارش را نشناسد و سراغی از آنان نگیرد . مومن چه فروشنده و چه خریدار باشد خوش قول و خوش حساب است و ایمان خود را به بد قولی و خلاف وعده آلوده نمی کند و جواب لطف و عنایت ضامن و طلبکار خود را به بهترین وجه می دهد لذا سعی می کند تا قبل از اتمام مهلت باز پرداخت  ، حساب را تسویه و پرداخت کند و اگر در موقعیتی دچار عذر و تنگدستی شد با طلبکار و ضامن خود در میان می گذارد تا  در جریان وضعیت او باشند .

شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۱۳۹۸/۶/۱

روابط عمومی مجتمع دینی اهل سنت وجماعت شهرستان پارسیان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :