نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

صله ارحام شاهرگ حیات و نشاط زندگی ست .
بر اساس آموزه های دینی ، لازم است که مومن ، سه رحم و ارتباط را در تعامل با انسان ها نگه دارد .👈 ۱_ رحم انسانی : انسانها در منشا خلقت مشترکند همه از نفس واحده می باشند . ( ..خلقکم من نفس واحده ..) در این میان ، کسی غریبه نیست همه انسانها بر اساس هسته اصلی خلقت شان ، آشنای یکدیگرند و باید حق حیات و انتخاب را برای دیگران محترم شمرد . رنگ و زبان و جنسیت ، کسی را زشت نکرده است بلکه زیبایی در سیرت و خلق و خوی آدمی ست .
۲ _ 👈رحم ایمانی : اهل ایمان ، برادر و خواهر همدیگرند ( انما المومنون اخوه ) مومن از هر رنگ ، زبان و نژادی که باشد در جمع مومنین جا دارد . نصرت و رحمت الهی شامل جمع هماهنگ مومنین می شود . سیدنا بلال از حیث ایمان ، از ارحام و آل محمد شد ولی عموی رسول این موقعیت را از دست داد .
۳ _ 👈رحم نسبی : کسانی که از حیث زاد و ولد نزدیکترین موقعیت به همدیگر دارند . ( و وصینا الانسان بوالدیه احسانا …) اگر پدر و مادری ، انتظار احسان از جانب اولاد و فرزندان خود دارند در عوض ، ملاحظه رفتار خود به نسبت فرزندان نیز داشته باشند . باید از هر آنچه که صله رحم را به خطر می اندازد دوری کنیم . کانون هیچ خانواده ای همیشه گرم نمی ماند . قدر لحظاتی که با پدر و مادر و اعضای خانواده می گذرانیم بدانیم . چه بسا دلتنگ فقدان کسانی شویم که سالها حضورشان در مجاورت ما ، عادی شده بود و فکر می کردیم همیشه در کنار ما می مانند . ولی بعد از وفات آنان ، ذره به ذره از نگاه و رفتارشان برای ما تبدیل به خاطره می شود . لذا تا فرصت باقی ست قدردان همدیگر باشیم .
بیا تا هر دوان دلشاد داریم / به نیکی یکدیگر را یاد داریم
حدیث رفته را دیگر نگوییم / به آب مهر دلها را بشوییم .
دست عنایت و دوستی اگر در وقت حیات ، از دل بلند نشود دیگر پس از وفات ، از گل و خاک بلند نمی شود . فرزندان ، وجود و حضور والدین خود را قدر بدانند و والدین نیز عدالت را نسبت به فرزندان خود رعایت کنند و بین فرزندان خود تبعیض قائل نشوند این رفتار آنان ، دل فرزندان را به درد می آورد و باعث می شود که برادران و خواهران رابطه گرمی با همدیگر نداشته باشند .
اگر برادر و یا خواهری احساس کرد که وارثی از حق خودش محروم شده است او نیز وظیفه دارد اصلاح ایجاد کند و سو تفاهم های فیما بین را از بین ببرد چه بسا خواهر یا برادری به سن بزرگسالی رسیده باشد ولی هنوز به حق خودش از ارث نرسیده باشد . چنین رفتارهایی از جانب نزدیکان ، صله و ارتباط ارحام را قطع می کند . بلکه برادر و یا خواهری اگر متوجه اشتباه والدین باشند باید این اشتباه را پس از وفات والدین ، تکرار نکنند بلکه ارث را طبق آداب شرعی در اولین فرصت ، بین وراث تقسیم کنند .

شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۹۸/۹/۱

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :