نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی .

یکی از مواضع حب پروردگار در وقتی ست که مومن در صلح ، اصلاح و سازش بین بندگان می کوشد پروردگار به چنین رفتاری از جانب بنده اش ، شاد و خرسند است . ( إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُون) از آموزه های قرآن این است که باور داشته باشیم که مومنان ، برادر و خواهر همدیگرند و همه انسانها از نفس واحده هستند تا تحت تاثیر این نگاه ، نهایت لطف و رحمت نسبت به همدیگر را نگه دارند  . رسول الله فرمودند : ( لا یومن احدکم حتی یحب لاخیه ما یحب لنفسه ) لازمه ی ایمان ، حب و دوستی بندگان است . بدون خیر خواهی نسبت به بندگان و تعامل خوب با آنان ، ایمان حاصل نمی شود . صلح و سازش ، توان بندگی را در جامعه بالا می برد و داشتن نگاه برادرانه و خواهرانه به همدیگر ، هم پیشگیری ست و هم درمان . چون با این نوع نگاه ، تعاملات بین مردم مفید و سازنده خواهد بود و از بروز خیلی از سو تفاهم ها و اختلافات جلو گیری می شود تحت تاثیر این نگرش ، راضی به حرمت شکنی و آبرو ریزی نیستی و برادر و خواهر خود را غیبت و تحقیر نمی کنی و میل به گرانفروشی و تجاوز به حریم دیگری ایجاد نمی شود . امکان ندارد که پس از ایمان ، بر شخصیت و حریم دیگری جرح و زخمی بگذاری بلکه نگاه مومنانه از رفتار انسان ، دوا و درمان می سازد که هر درد و زخمی را مرهم است . پروردگار به ما آموزش می دهد تا در همه حال ، گمان و فکر نیکو نسبت به برادر و خواهر مومن خود داشته باشیم و با رفتار و عکس العمل مناسب ، عرصه و مجال را بر تهمت ها و حرمت شکنی ها تنگ کنیم ( لَوْلَآ إِذْ سَمِعْتُمُوهُ ظَنَّ الْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بِأَنْفُسِهِمْ خَیْرًا وَقَالُوا هَٰذَآ إِفْکٌ مُبِینٌ) خیر و صلاح اهل ایمان به همدیگر وصل است و هر مومنی عضوی از یک پیکر است .
چقدر باید از موضع رحمت و عطوفت فاصله گرفته باشی که احساس و رابطه برادری و خواهری نتواند تو را به میدان و جهت رحمت و صله رحم باز گرداند . فرزند آدم وقتی که جان برادرش را گرفت از فعل خود پشیمان شد (ۖ فَأَصْبَحَ مِنَ النَّادِمِینَ) ولی با این وجود فرصتهای با برادر بودن برایش تکرار نشد . کدامیک از زخم ها و درد های جامعه ما ، تحت تاثیر نگاه مومنانه و برادرانه درمان نشده است با حفظ چنین نگاهی ، تحت هر گونه شرایطی حاضر نیستی که نسبت به بندگان ، آبرو ریزی کنی حتی در شرایط طلاق هم خوب رفتار می کنی ( فَإِمْسَاکٌ بِمَعْرُوفٍ أَوْ تَسْرِیحٌ بِإِحْسَانٍ ۗ) چون جدای با طلاق ، انسان را از پیگره و نظام ایمانی و انسانی جدا نمی کند . در یک جمعی به مردی گفتند : با خانمت چه مشکلی دارید که می خواهید از همدیگر جدا شوید عیب او چیست ؟ گفت : یک مرد هیچ وقت عیب زنش را به هر کسی نمی گوید … وقتی که از همدیگر جدا شدند از او پرسیدند : چرا طلاقش دادی . گفت : یک مرد پشت سر دختر مردم حرف نمی زند بعد از یک سال ، آن خانم ازدواج کرد  از آن مرد پرسیدند حالا بگو چرا جدا شدید گفت : یک مرد هیچ وقت پشت سر زن مردم حرف نمی زند و راز دوران دوستی را به وقت اختلاف و دشمنی فاش نمی کند .
چه لجاجت هایی که فرصت های خوب دیدن و خوب رفتار کردن و در کنار همدیگر بودن را از آدمی می گیرد و داغ حسرت را بر دلها می نشاند و در عوض ، چه عذر خواهی هایی که سرفصل جدیدی از کتاب زندگی را بر آدمی می گشاید . در یک وقتی کلامی از دهان ابوذر در رفت و بلال رنجید . رسول الله ، ابوذر را به یاد موضع ایمانش انداخت و ابوذر از کار خود شرمنده شد و از بلال عذر خواهی کرد . همه ی ما به وجود همدیگر آزمایش می شویم کسی که امروز فرصتی در اختیار دارد که گره ای از مشکلات بندگان خدا بگشاید ، بداند که در فرصت امتحان الهی بسر می برد و این فرصت ها برای ما ماندگار نیست . دریاب کنون که نعمتت هست بدست / کاین دولت و ملک می رود دست بدست .
چطور ایمان به آدمی اجازه می دهد که با اسراف در آب و برق ، بندگان را بی آب و برق کنی . اطمینان داشته باش که با خاموش کردن یک کولر و یا یک لامپ اضافی ، در جای دیگری برادر و یا خواهری را از آسایش و نعمت برق برخوردار می کنی . و این رفتار ، جزوه داشته های ماست . چند سال گذشته به یاد آوریم وقتی که در اوج گرما برق سراسری قطع می شد کسانی که موتور برق داشتند ، همسایه های خود را فراموش نمی کردند و مردم هر چه داشتند با هم می خوردند امروزه این خصلت نیک را از یاد نبریم .
در همین فرصت ، همدیگر را مورد عفو و گذشت قرار دهیم تا توان استقبال خوب از روز عرفات و عید قربان برای ما حاصل شود .

شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۱۳۹۸/۵/۱۸

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :