بسم الله الرحمن الرحیم
گزیده ای از خطبه مورخه۹۸/۰۴/۲۱
شهر پارسیان
خطیب:شیخ محمد رحیمی
موضوع خطبه:رعایت انصاف در روابط

شیخ محمد رحیمی از علمای برجسته جنوب ایران و مدرس دوره عالی مدرسه علوم دینی بندرعباس در خطبه های جمعه این هفته شهر پارسیان به موضوع رعایت انصاف و عدالت در روابط بین افراد پرداختند و اظهار داشتند:
-خداوند عزو جل می فرماید”وجعلنا بعضکم لبعض فتنه اتصبرون” یعنی [رفتار] برخی افراد رادر رابطه با شما برای امتحان تان قرار دادیم آیا صبر و استقامت پیشه می کنید.
-انسان ها به گونه ای آفریده شده اند که گاهی در تعامل شان با یکدیگر دچار خطا و اشتباه و بغض و کینه وکم رنگ شدن ارتباطاتشان  می شوند ، اما آنچه خداوند عزوجل از بندگان مومنش می خواهد اینست که در هنگام بروز چنین مشکلاتی بایستی با انصاف و منصفانه با هم رفتار نمایند ، نه بر اساس هوای نفس و خواسته های درونی
-انسان مومن بایستی نحوه تعامل خویش با افراد را در میزان شرع بگذارد و بر اساس این معیار و میزان با افراد تعامل نماید.میزان شرع همانا قرآن و سنت و سیرت رسول الله(ص) می باشد.
-آنچه شرع به ما انسان ها توصیه می کند اینست که در روابط مان منصف باشیم و مقصود از منصف بودن وتعامل منصفانه اینست که انسان مومن در هنگام ناراحتی بایستی به گونه ای رفتار نماید که حق دیگران ضایع نگردد.
خداوند عزو جل به بندگان مومنش حتی در رابطه با دشمنان شان نیزرعایت انصاف و عدالت  را توصیه می نماید .
-رسول الله (ص) می فرماید: اگر کسی به  حق شما تجاوز و تعدی نماید شما حق دارید به همان اندازه که به شما تجاوز و تعدی کرده و حقوق تان ضایع شده از او بستانید و اگر بیشتر از حق تان از او بگیرید شما نسبت به او ظلم نموده اید.
-در رابطه ی با افراد سعی کنید خوبی هایشان را بزرگ کنید و بدی ها را کوچک نماییدو عمل بد یک نفر در یک خانواده یا جامعه را به کل اعضای آن خانواده یا جامعه نسبت ندهید چرا که این عمل دور از انصاف و عدالت است.
-ایشان در پایان همه را به رعایت تقوا و انصاف و عدالت در روابط با افراد سفارش نمودند وتاکید فرمودند که آنچه خداوند از بندگان مومنش در روابط با دیگران می خواهد همانا رعایت انصاف و عدالت در رفتار است.
دفتر امام جمعه اهل سنت شهر پارسیان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :