بسم الله الرحمن الرحیم

مختصری از زندگی شیخ محمد فاروق جاوید

چهره ماندگار شهرستان پارسیان

 

شادروان شیخ محمد فاروق جاوید در اواخر تابستان ۱۳۳۱ در یک خانواده کاملا مذهبی در روستای دشتی چشم به جهان گشود. پدر ایشان رحمت الله جاوید که بیشتر سالهای عمر خود را در کشور قطر سپری کرد، در زادگاه خود دشتی و در کشور قطر، موذن و امام جماعت یکی از مساجد شهر ریان در قطر بود. مادر ایشان مریم لطیفی زنی زحمتکش و خانه دار بود. شیخ جاوید روخوانی کامل قرآن را در مکتبخانه مرحوم حاج عبدالرحمن محمود و همچنین نزد پدر خود فرا گرفت و پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در دشتی، به پیشنهاد پدر و بخاطر علاقه وافری که به علوم اسلامی داشتند جهت تحصیل علوم دینی به مدرسه علوم دینی بندرلنگه رفتند و پس از گذراندن دوره پنج ساله آن جهت ادامه تحصیل به مدرسه علوم دینی قطر رفته و پنج سال دیگر در آن مدرسه به تحصیل علوم اسلامی پرداختند.

چون ایشان دارای زن و فرزند شده بودند در کنار تحصیل مشغول کار نیز شدند. ایشان به علت اینکه تنها فرزند ذکور خانواده خود بود از انجام خدمت سربازی معاف گردید تا اینکه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران جهت خدمت به مردم منطقه و زادگاه خود به ایران بازگشتند. در دشتی به علت اختلافات شدید قومی نماز جمعه در دو مسجد برگزار می شد تا اینکه در سال ۵۹ به پشنهاد حجت الاسلام رکنی امام جمعه شهرستان بندر لنگه و موافقت اکثریت قاطع مردم ایشان به عنوان امام جمعه دشتی برگزیده شدند. ایشان برای اولین بار همه مردم دشتی را در یک مسجد جامع جمع کرد و به همین دلیل به جرات می توان ایشان را نماد همبستگی و اتحاد مردم دشتی نامید.

دومین خدمت بزرگ ایشان تاسیس مدرسه علوم دینی خلفای راشدین دشتی در سال ۱۳۶۰ بود که با هزینه پسر خاله خود جناب مهندس احمد رستمانی در زمین پدری خود دایر ساخت. ایشان به تنهایی مدیریت و تدریس ده ها طلبه بر دوش داشتندکه از نقاط دور و نزدیک دو استان هرمزگان و بوشهر بصورت شبانه روزی در مدرسه دینی ایشان مشغول تحصیل علوم دینی بودندکه هم اکنون یکی از افتخارات ایشان این است که بسیاری از علما و امام جمعه های روستاهای این دو استان از طلبه های سابق آن زنده یاد می باشند.

شادروان شیخ محمد فاروق جاوید علاوه به خدمت در این دو سنگر مهم، دست به کار بزرگ دیگری زدندکه همان تالیف و ترجمه چندین کتاب پرمحتوا می باشد. شیخ جاوید اولین مولف در شهرستان پارسیان می باشند که نخستین کتاب او ترجمه کتاب تعالیم اسلام نوشته شیخ علی طنطاوی بود که در سال ۱۳۶۵ به چاپ رسید . دومین اثر این شیخ بزرگوار تالیف کتاب فقه شافعی بود. ایشان همچنین اقدام به تالیف و ترجمه چند اثر ارزشمند دیگر نمودند که عبارتند از:

۱٫ترجمه قرآن کریم

۲٫ترجمه جوانمردان اسلام

۳٫ترجمه احکام اسلامی

۴٫خلاصه نویسی تفسیر الکشاف زمخشری

که متاسفانه اجل زود به هنگام، فرصت چاپ کتب اخیر را به ایشان نداد.

شیخ محمد فاروق جاوید در طول عمر کوتاه اما گرانبار خود از طریق دیگر نیز به مردم این منطقه خدمت نمودندکه از اهم آن می توان به تقسیم ارثیه و رفع دعاوی و اختلافات بین مردم اشاره کرد. بطوریکه همه مردم به توانایی دادگری ایشان اعتماد کامل داشتند و مجلس ایشان همیشه محل تجمع مردم از روستاها و مناطق دور و نزدیک برای رفع مشکلات بود.

شیخ جاوید علاوه بر خطبه های نماز جمعه، امام جماعت مسجد جامع دشتی به مدت چندین سال متوالی بر عهده داشتند و هر وقت فرصت می یافتند به مساجد روستاهای مختلف رفته و با ایراد سخنرانی، مردم را ارشاد و راهنمایی می فرمودند.

یکی دیگر از خدمات ارزنده ایشان سرپرستی حجاج اهل سنت هرمزگان در سالهای ۱۳۶۲ و ۱۳۷۶ می باشد.

شیخ محمد فاروق جاوید ارتباط نزدیکی با همه مسئولین منطقه و استان و امام جمعه های شیعه و سنی بخصوص حجت الاسلام نعیم آبادی امام جمعه محترم بندعباس و نماینده ولی فقیه در استان و حجت الاسلام رکنی امام جمعه محترم بندرلنگه داشتند و در تمام مراسمها و جشنهای مذهبی و ملی شرکت می کردند و به ایراد سخنرانی می پرداختند بطوریکه هر ساله به کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران دعوت می شدند و حتی یکبار در این کنفرانس به ایراد سخنرانی پرداختند.

در اینجا لازم بذکر است که تبحر و تسلط ایشان به زبان عربی تا آنجا بود که کتاب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به عربی ترجمه نموده و جهت چاپ به تهران فرستادند تنها به دلیل اینکه قبل از ایشان کس دیگری اقدام به چنین کاری کرده بود ترجمه ایشان به چاپ نرسید.

مردم نیز برای سخنرانی به زبان عربی و نوشتن نامه و ترجمه کتب عربی از ایشان کمک می خواستند و حتی دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا برای آموختن زبان و قواعد عربی نزد ایشان می آمدند. نکته قابل ذکر دیگر خط زیبایی بود که ایشان از آن برخوردار بودند. شیخ جاوید همچنان در سنگرهای مختلف مشغول خدمت رسانی به مردم بودند تا اینکه در اول فروردین ماه ۱۳۷۷ در اثر سکته قلبی در سن ۴۷ سالگی به رحمت خدا پیوستند و در روز بعد شهر دشتی شاهد شلوغ ترین تشییع جنازه تاریخ خود بود.

در پایان لازم به ذکر است که پس از درگذشت ایشان تمامی مسئولیتهایی که آن زنده یاد بر عهده داشتند از خانواده ایشان بیرون نرفت و شیخ عبدالجبار غواصی خواهر زاده ایشان بعنوان مدیر و مدرس مجتمع دینی و خواهر زاده دیگر ایشان شیخ عبدالعزیز دریایی بعنوان امام جمعه دائمی دشتی و یکی از فرزندان ایشان بنام رحمت اله جاوید به عنوان مدرس مدرسه دینی خلفای راشدین دشتی و امام جمعه موقت دشتی ادامه دهندگان راه ایشان شدند.

 

روحش شاد و یادش گرامی و جایش در بهشت

 

1.5

3.5