نکاتی از خطبه جمعه شهر دشتی

محمد ، امین شهر خود بود .‌ اهل مکه او را به امانتداری و حسن اخلاق می شناختند . 👈ایشان قبل از نبوت ، شخصی نبود که نیازمند شخصیت و امتیاز اجتماعی باشد . دنبال سروری و ریاست نبود تحت چنین شرایطی از جانب پروردگار ، قابلیت پیدا کرد که در مقام نبی خاتم به ایفای نقش بپردازد .
( یَآ أَیُّهَا الْمُزَّمِّلُ قُمِ اللَّیْلَ إِلَّا قَلِیلًا …) ( یَآ أَیُّهَا الْمُدَّثِّرُ قُمْ فَأَنْذِرْ …) وقت بلند شدن و اقامه کردن ارزشهاست . نوبت آن رسید که سیستم نظام توحید ابراهیمی را احیا کند در این سیستم ، جایی برای هبل ، عزی و منات نبود لذا احیای نظام توحید به مزاج کسانی که از مراکز شرک سود می بردند خوش نیامد . به محمد می گفتند : تو امین و شخصیت محبوب مکه هستی به حرمت پدر بزرگت عبدالمطلب و نیاکان ، در سیستم توحیدی که معرفی می کنی هبل ، عزی و منات هم جایی داشته باشند . محمد مواجه شد حمیت قومی را لحاظ کند و عموی خود ابولهب را دلخور نکند و یا اینکه موضع نبی خاتم را نگه دارد . مقام ختم نبوت ، برازنده او بود چنین شخصیتی موضع صدق و امانت را فدای ملاحظات و خواسته های نفسانی کسی نمی کند . محمد امین قرار است با روح الامین ( جبرئیل ) در حفظ امانت الهی امانتداری کند . ( لَقَدْ جَآءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَحِیمٌ) …او رسولی ست که رنجش شما بر او گران می آید و مشتاق هدایت شماست . این نشانه همت والای او در کیفیت ادا و ابلاغ رسالت است .
عرصه دنیا مجال همت او نیست/ روز قیامت نگر مجال محمد .
👈یک مسلمان روزانه در وقت شهادت به رسالت محمد ، این ارزشها را در امر بندگی پروردگار به یاد می آورد و فاصله خود را با سنت رسول الله مورد بررسی قرار می دهد .
نسب هر انسانی به صورت طبیعی ، وظیفه ای را برایش تعریف می کند . به نسبت فرزندانت ، پدر یا مادر هستی به نسبت پدر و مادرت ، در موقعیت دختر و پسر قرار می گیری همچنین به نسبت سایرین ممکن است برادر ، خواهر ، عمه ، عمو و یا خاله و دایی باشی . به هر حال هر کدام از این اوصاف و اسامی ، وظیفه ای را متوجه ما می سازد .
در برخی مواقع ، سببی باعث تکلیف و وظیفه می شود . هر مدیر و رئیس اداره و نهادی بر وفاداری به حقوق زیر مجموعه خود ، سوگند یاد می کند . ملاحظه و سفارش کسی ، سوگند و تعهد انسان را در خصوص حق الناس از اثر نمی اندازد و باید در هر گونه شرایطی موضع صدق را نگه داشت .
👈چند مورد ، موجبات ناراحتی مردم شهر دشتی و همچنین منطقه را فراهم کرده است از آن جمله : مستقر شدن کشتی های صیادی خارجی در غرب هرمزگان ، معیشت و درآمد صیادان منطقه را به خطر انداخته است . چرا باید عرصه بر صیادان بومی تنگ شود ؟ حالا وقت همت مسئولین مربوطه هست که در حمایت از مردم و صیادان این منطقه اقدام کنند .
👈امروزه در بخش آموزش و پرورش ، خانواده ها مستقیم درگیر تامین هزینه های مالی مدارس شده اند همکاری با مدارس ، امری نیک و پسندیده است ولی باید حد و توان مردم هم ملاحظه کرد . مردم ما در خصوص حمایت مالی از آموزش و پرورش کوتاهی نکرده اند و این حرکت ، از سر صاف و سادگی نیست بلکه نشانه جایگاه آموزش و فرهنگ در دلهاست . لذا با حفظ موضع تشکر و قدردانی ، انتظار می رود این اداره ، شهر دشتی را بنا بر درصد جمعیتی به نسبت شهرستان مورد توجه بیشتری قرار دهد .
👈همچنین مردم دشتی، کیفیت استخدام نیرو را از این شهر در انرژی بر و سایر ادارات را مورد توجه خود قرار داده اند و حق طبیعی و قانونی خود را دنبال خواهند کرد .
🖋شیخ عبدالعزیز دریایی امام جمعه شهر دشتی

۹۸/۸/۲۴

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :